Archive

Врати се на почетна
Вера Сведоштва

Три поуки од животот на свети Јероним кои ќе ви помогнат да останете смирени во текот на кавга

Кога сум вознемирен тоа го чувствувам во забите. Цврсто ќе ги стиснам вилиците, отчукувањето на пулсот нагло скокнува. (…) Чувствувам напнатост во вилиците. Мислам дека дури и кожата околу очите

Ватикан Вести

Објавена темата за следниот Светски ден на мигранти и бегалци

Канцеларијата за печат при Светиот Престол го објави насловот што папата Фрањо го избра за пораката по повод 107. Светски ден на мигранти и бегалци. Во соопштението се појаснува дека

Ватикан Вести

Папа до волонтерите од Фиренца: Вашето служење е конкретен знак на надеж

Светиот Отец прими делегација од Фрањевскиот центар за солидарност, кој обединува волонтери во Фиренца кои им помагаат на луѓето во финансиски тешкотии или имаат потреба од поддршка и помош.

Ватикан Вести

Бенедикт XVI: Нема двајца Папи. Одлуката за повлекување беше исправна

Во интервју за Кориере дела Сера, почесниот папа Бенедикт XVI рече дека повлекувањето е „тешка одлука“, но е донесена „со целосна свесност“. Според него, тој донесе вистинската одлука.

Ватикан Вести

Светиот Отец: Ќе умрам во Рим, нема да се вратам во Аргентина, не се плашам од смртта

Папата верува дека ќе умре во Рим како поглавар на Католичката црква и дека нема да се врати во својата татковина Аргентина, рече тој во интервју преземено од книгата „Здравјето

Ватикан Вести

Апостолскиот Нунциј во Ирак е позитивен на КОВИД – 19

На само неколку дена пред Апостолската посета на папата Фрањо на Ирак нунцијатурата во Багдад објави дека Апостолскиот нунциј во Ирак е позитивен на КОВИД – 19

Ватикан Вести

Ангел Господов: Господ воскресна и не дозволува темнината да го има последниот збор

Да се чуваме од духовната мрзеливост и да овозможиме Христовото светло да свети насекаде. Со овие зборови папата Фрањо се обрати на присутните верници на плоштадот Свети Петар пред неделната