Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Богородица е близу до оние кои умираат сами во пандемијата

Продолжувајќи ја серијата катехези за молитвата, папата Фрањо на Генералната аудиенција во среда 24 март 2021 година зборуваше за молитвата во заедница со Исусовата мајка, која Тој ни ја довери

Ватикан Вести

Медитациите за Крстниот пат со Папата оваа година ги подготвија деца

Извидници од местото Фолињо во Умбрија и првопричесниците и миропомазаници од Римската парохија Свети угандански маченици ги напишаа медитациите за 14 постојки на Крстниот пат со папата Фрањо.

Ватикан Вести

Велигден во Ватикан повторно со ограничувања заради пандемијата

Канцеларијата за печат на Светиот Престол на 23 март ја објави програмата за велигденските славења во Ватикан со ограничувањата кои ги налагаат епидемиолошките мерки во борбата против пандемијата со коронавирусот.

Вести Македонија

Месечна духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија

На 23 март 2021 година во просториите на парохијата „Свети Кирил и Методиј“ во Богданци се одржа месечна духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија, која ја предводеше

Ватикан Вести

Папата Фрањо разговарал телефонски со францускиот претседател Макрон

Папата Фрањо телефонски разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон. Се разговарало за неговата неодамнешна посета на Ирак и предизвиците на светот во времето после пандемијата

Ватикан Вести

Кито во Еквадор ќе биде домаќин на 53. Меѓународен евхаристиски конгрес

Следниот Меѓународен евхаристиски конгрес ќе биде посветен на Латинска Америка и вредностите на евхаристијата за евангелизацијата.

Ватикан Вести

Порака на Папата по повод Светскиот ден на водата 2021 година

На денешниот Светски ден на водата папата Фрањо преку својот државен секретар испрати порака до раководството на ФАО и УНЕСКО. Пораката ја нагласува вредноста на ова неопходно добро и укажува

Ватикан Вести

Порака на Папата за звањата: Свети Јосиф, силен и благ пример за сите звања

Во пораката за Светскиот ден на молитва за звања папата Фрањо упатува на ликот на свршеникот на Марија и на неговите соништа. Во ова чувствително време на пандемија потребни се

Колумни

Апостолскиот поттик „Amoris laetitia“ и свети Јосиф

На празникот свети Јосиф и во годината посветена на заштитникот на целата Црква, започна Годината на семејството Amoris laetitia, пет години по објавувањето на Апостолскиот поттик на папата Фрањо.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Кој сака да го види Исус, нека погледне во крстот

На 21 март 2021 година, пред молитвата Ангел Господов, папата Фрањо истакна дека ние христијаните и нашите заедници имаме голема одговорност за оние што го бараат Исус и дека мора