Tag "сочувство"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата жали за жртвите од лизгањето на земјиштето во Папуа Нова Гвинеја

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пјетро Паролин и испратена до нунцијот Мауро Лали, папата Фрањо ветува близина со семејствата на жртвите од лизгањето на земјиштето. Според проценките на

Ватикан Вести

Папата изрази сочувство за смртта на иранскиот претседател

Папата Фрањо на 21 мај 2024 година испрати телеграма со сочувство до врховниот лидер на Исламската Република Иран, ајатолахот Али Хамнеи.

Ватикан Вести

Папата Фрањо тагува за жртвите од земјотресот во Тајван

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардиналот Паролин, упатена до претседателот на Кинеската регионална бискупска конференција, бискупот Иван Баптист Ли Кех-Мин, Папата ја вети неговата солидарност и близина со сите

Ватикан Вести

Прва проповед  во Великиот пост на кардинал Канталамеса: Исус истовремено е Словото и Причеста

Во петокот на 23 февруари 2024 година, кардиналот Раниеро Канталамеса, проповедникот на Папскиот дом, ја одржа првата проповед на Римската курија за Великиот пост во салата Павле VI во Ватикан.

Ватикан Вести

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до семејствата и жртвите во смртоносниот пожар во Валенсија

Во петокот, на 23 февруари 2024 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ги изразува своите молитви за жртвите и за сите погодени од пожарот во двете станбени

Ватикан Вести

Солидарност и молитва на папата Фрањо за земјотресот во Јапонија

Во телеграмата потпишана од кардиналот Паролин, папата Фрањо изразува жалење за жртвите, кои досега ги има околу педесет, од земјотресот што ја погоди јапонската префектура Ишикава, на западниот брег на

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите од несреќата на туристичкиот автобус во Италија

Папата Фрањо изрази сочувство за 21 жртва и нивните семејства, кои загинаа во близина на италијанскиот град Венеција кога нивниот автобус се урна низ заштитна ограда.

Ватикан Вести

Папата ја изрази својата солидарност и болка поради трагичниот пожар во Бенин

Во вторник, 26 септември 2023 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ја изразува својата тага за трагичниот настан што се случи во западноафриканската држава Бенин во кој

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати сочувство по повод смртта на патер Хиленгас

По повод смртта на патер Еуген Хиленгас, првиот генерален директор на Реновабис, Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов во негово лично име и во име

Uncategorized Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите од пожарот на Хаваите

По повод страшниот пожар на хавајскиот остров Мауи, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до нунцијот во Соединетите Американски Држави, потпишана од државниот секретар кардинал Паролин. Папата ги ветува своите