Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Во свет поделен од себичност, неопходно е да се сподели дарот на различноста

Светиот Отец во понеделник 29 април 2024 година во аудиенција ги прими учесниците на генералното собрание на Друштвото на милосрдните браќа и браќата на свети Гаврил, по повод големите јубилеи

Ватикан Вести

Папата: Венеција, земја која ги прави луѓето браќа

На крајот од посетата на Венеција, папата Фрањо служеше света Литургија на плоштадот Свети Марко во присуство на околу 10.500 верници. Во својата проповед, тој ги охрабри христијаните да ги

Вести Македонија

Видео: Паљурци молитвено диши!

На 27 април 2024 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор Киро Стојанов го предводеше Крстниот пат во Паљурци,на кој на кој присуствуваа свештеници, чесни сестри и верници

Вера Духовност

Велики Вторник

Вака отприлика според Евангелијата изгледал вторник во Страсната седмица во времето на Исус

Вести Македонија

Духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија

Во понеделник 29 април 2024 година во просториите на парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Струмица во присуство на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро

Вести Македонија

Бискупот Стојанов го прими брат Ришар од Заедницата Тезе

Во понеделник, 29 април 2024 година во бискупска резиденција во Скопје, Неговото Високопреосвештенство монсињор д-р Киро Стојанов го прими брат Ришар од Заедницата Тезе кој е во посета на Македонија

Вера Духовност

Велики Понеделник

Вака отприлика според Евангелијата изгледал понеделник во Страсната седмица во времето на Исус

Ватикан Вести

Папата Фрањо ќе учествува на сесијата на Г7 за вештачка интелигенција

Папата ќе учествува на заседанието на групата Г7, отворенo за земјите кои не се членки. Ова беше потврдено од Канцеларијата за печат на Светиот Престол откако италијанската премиерка Џорџија Мелони

Ватикан Вести

Папата: Постарите луѓе се богатство за новите генерации; не смееме да ги оставиме сами

На 27 април 2024 година, папата Фрањо во салата Павле VI учествуваше на средбата со претставници на лица од третата доба и млади на тема „Нежност и насмевка“ организирана од

Ватикан Вести

Папата во Венеција: Затворот може да стане место за повторно раѓање

Сите можеме да се излечиме и да бидеме тие кои ќе носиме исцеление, на сите нас може да ни биде простено и можеме да бидеме оние што ќе донесеме прошка,