Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Праведниците се сонувачи кои во своите срца ја чуваат желбата за универзално братство

Фокусирајќи се на крепоста праведност на Генералната аудиенција која ја одржа на 3 април 2024 година, папата Фрањо во катехезата порача дека без неа нема мир. Кога не се почитува,

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј: Скандал е посебно да се слави единствениот настан на Воскресението!

Во своето обраќање по Литургијата во недела 31 март 2024 година, која ја служеше во црквата Свети Теодор во месноста Влака во Цариград, Вселенскиот цариградски патријарх Вартоломеј ја истакна важноста

Вести Македонија

Духовна обнова во Сарај за свештениците од Струмичко – скопската епархија

Во вторник 2 април 2024 година во просториите на парохијата Свети Димитриј во Сарај се одржа духовна обнова за свештениците од Струмичко – скопската епархија, на која присуствува и Н.В.П.

Ватикан Вести

Папата: Со Исус секое „денес“ може да се надева на едно „утре“

Папата Фрањо ја предводеше молитва Царице небесна на плоштадот Свети Петар на Светол Понеделник, 1 април 2024 година.

Вести Македонија

(Видео) Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за април 2024: Плурализмот и различноста се богатство за сите нас

Во месечната молитвена накана за месец април 2024 година Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монсињор д-р Киро Стојанов повикува на молитва за престојните избори.