Tag "Перу"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата повика на молитва за Украина: Само преобраќањето на срцата може да доведе до мир

Папата Фрањо по молитвата Ангел Господов уште еднаш неговите мисли ги посвети на Украина, на таа напатена земја која живее во војна повеќе од една година. Тој потсети и на

Ватикан Вести

Тага на Папата поради насилството во Мјанмар

По молитвата Ангел Господов во недела 22 јануари 2023 година, Папата ја изрази својата близина со Мјанмар, но и со Перу погоден од насилство и поттикна на патот на дијалог.

Ватикан Вести

Загриженост на Папата за ситуацијата во Кавказ и поттик да молиме за Перу и Украина

По молитвата Ангел Господов во недела 18 декември 2022 година, папата Фрањо изрази загриженост за хуманитарната ситуација во Нагорно-Карабах, каде што од 12 декември Азербејџанците го блокираа коридорот Лачин, единствената

Ватикан Вести

Папата повика на примирје: „За Бог ништо не е невозможно“

Светиот Отец апелираше да се положи оружјето, да се воспостави велигденско примирје и да се бара мир преку вистински преговори.

Ватикан Вести

Папата: Да не го загадиме Божиќ со консумеризам и рамнодушност

На денот на свеченото предавање на божиќната пештера и елката поставена на главниот плоштад во Ватикан, како и во салата Павле VI, папата Фрањо ги прими во аудиенција на делегациите

Ватикан Вести

Божиќните јасли на плоштадот Свети Петар оваа година се од Перу

Јаслите кои ќе бидат поставени за Божиќ на главниот ватикански плоштад ќе го прикажат Христовото раѓање жителите на селото Чопка на Андите, заедница во областа Хуанкавелица во Перу. Се состои

Вести Свет

Перуанските епископи: Евтаназијата секогаш е погрешниот пат

Без разлика во каква телесна или душевна состојба е човекот, тој го задржува своето оригинално достоинство создаден според Божја слика и образ – истакнаа перуанските епископи како одговор на случајот

Вести Свет

Во Перу отворена „Мисионерска година на христијанската иницијација“

„Мисионерска година на христијанската иницијација“ во надбискупијата Куско е отворена на празникот Крштение Господово во неделата на 10 јануари.

Вести Свет

Чесни сестри отвориле карантин за болни од коронавирусот

Чесната мајка на манастирот од Господ моли да ги благослови сите оние кои ја овозможија реализацијата на овој проект, но и за оние кои ќе ги користат просториите.

Ватикан Вести

Телеграма со сочувство од Папата по повод сообраќајната несреќа во Перу

На 23 февруари 2018 година папата Фрањо изрази сочувство по повод сообраќајната несреќа која се случи недалеку од градот Арекипа во Перу, каде што автобус излетал од патот и паднал