Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Да го слушаме Исус кој има власт

Пред молитвата Ангел Господов на 31 јануари 2021 година од библиотеката на Апостолската палата во Ватикан, папата Фрањо, зборуваше за неделното Евангелие, кое опишува за тоа како Исус го истера

Ватикан Вести

Папата го воспостави Светскиот ден на баби, дедовци и стари лица

Папата Фрањо во недела на 31 јануари во Ватикан објави дека воведува Светски ден посветен на бабите, дедовците и старите лица, кој ќе се слави секоја година во четвртата недела

Вера Сведоштва

Свети Атанасиј – епископ и црковен отец

Денес Црквата се спомнува на свети Атанасиј, Александриски епископ, нескротлив бранител на верата

Ватикан Вести

Папата до Римската рота: Судијата секогаш мора да мисли за доброто на семејството

Папата Фрањо во петок 29 јануари 2021 година во Ватикан, по повод почетокот на судската година, ги прими судиите на Римската рота, меѓу другото, надлежни за судските постапки поврзани со

Ватикан Вести

Папата Фрањо во пораката за Светскиот ден на мисиите: Сите сме повикани да сведочиме

„Ние не можеме да не зборуваме за она, што сме виделе и чуле“ – се зборови од Делата на светите Апостоли, кои се земени за тема на пораката на папата

Вера Сведоштва

Свети Антониј Велики

Живееше во осаменост во пустината но не беше сам

Вера Сведоштва

Полицаец посвои девојче за коe се погрижи на должност

Кога полицискиот службеник Брајан Зак отишол на работа тој март 2018 година не можел ниту да сонува дека всушност ќе го промени животот на едно девојче…

Вера Духовност

Бројаницата има основа во Библијата

Постои заблуда за Светата Бројаницата дека католиците ја обожаваат Марија. Прво, Светата Бројаницата (…) е размислување за животот на Христос и секое таинство на Светата Бројаницата се фокусира на библиските

Вести Свет

Патријархот Вартоломеј прими вакцина против коронавирусот

Патријархот Вартоломеј I. при неговото вакцинирање во клиника во Истанбул уште еднаш повика на вакцинација

Ватикан Вести

Во Ирак Папата ќе служи на халдејски обред

Во интервју за фрањевскиот христијански центар за медиуми во Ерусалим на 28 јануари 2021 година, халдејскиот патријарх кардинал Луис Рафаел I Сако даде некои детали за најавената посета на папата