Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Најава: Архиерејска Литургија во Радово по повод празникот Свети пророк Илија

Во чест на небесниот заштитник на парохијата „Свети Пророк Илија“ – Радово во недела 2 август 2020 година со почеток во 10.00 часот, ќе се служи Света архиерејска Литургија, која

Ватикан Вести

Московската надбискупија доби помошен бискуп

На 30 јули 2020 година папата Фрањо го именува рускиот монах Николај Дубинин, фрањевец конветуалец за помошен епископот на католичката надбискупија Мајка Божја од Москва, соопшти Канцеларијата за печат при

Вести Македонија

По повод празникот Курбан бајрам епископот Стојанов упати честитка до Реус-ул-улема Шаќир ефенди Фетаху

Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх, монс. д-р Киро Стојанов, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до Реус-ул-улема Шаќир ефенди Фетаху и до сите верници од исламска

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Трговијата со луѓе е отворена рана на човештвото

Трговијата со луѓе е сѐ уште е отворена рана на човештвото. Од срце се заблагодарувам на сите кои помагаат на невините жртви, кои од луѓе се претворени во робови.

Ватикан Вести

Пораст на насилството врз христијаните во Индија

Христијанската иницијатива Persecution Relief известува дека прогонството на христијаните во Индија е во пораст за 40% во првата половина на 2020 година.

Ватикан Вести

Во Бразил како последица од коронавирусот починале 21 свештеник и двајца епископи

Католичката црква во Бразил како последица од коронавирусот загуби 21 свештеник и двајца епископи, а досега со КОВИД – 19 се заразени 347 свештеници. Исто така има сѐ повеќе  заразени

Ватикан Вести

Во градот Мексико ќе се започне со богослужби за сите верници

Во договор со различни владини и здравствени тела, започнувајќи од денес година ќе се започне со процес за постепено започнување на одржување на богослужби за сите верници – напиша кардинал

Ватикан Вести

Солидарност на папата Фрањо со украинскиот народ

Скоро 1 милион луѓе лично ја почувствуваа „длабоката љубов и солидарност“ на Светиот Отец преку проектот „Папата за Украина“ кој започна во јуни 2016 година.

Вести Свет

Од период на дезориентација Ирска премина во период на надеж

Дезориентација и повторна ориентација, се клучните зборови кои а светата Литургија на 25 јули во црквата Света Марија во парохијата Мајо во Ирска ги истакна монсињор Мајкл Неари, надбискуп на

Ватикан Вести

Папата моли да се врати мирот во Донбас

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 26 јули 2020 година на плоштадот Свети Петар во Ватикан папата Фрањо истакна дека се моли за враќање на мирот во Донбас.