Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата по повод конференцијата КОП26: Потребно е брзо делување

По повод Конференцијата за климата КОП26 папата Фрањо испрати до британската радиотелевизија BBC аудио-видео порака во која ја истакнува надежта за обновена глобална солидарност со цел донесување на радикални одлуки

Вести Македонија

Младите од Радово се приклучија на Синодалниот óд

Во црквата „Свети Пророк Илија“ во Радово, на 30 октомври 2021 се молеше света Бројаница до Марија од Назарет, созаштитничка на парохијата. Молитвата заедно со о. Илија Стојанов ја организираа

Вести Македонија

Најава: Во Струмица ќе се одржи Holywin – светоста победува

Во недела 31 октомври 2021 година со почеток во 17.00 часот младите од парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица организира молитвено заедништво насловено: Holywin – светоста победува!

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими во аудиенција индискиот премиер Моди

Индискиот премиер Нарендра Моди кој е на власт од 2014 година, се сретна во Ватикан со папата Фрањо со кој се задржа во разговор околу еден час. После тоа го

Ватикан Вести

Кардинал Паролин: КОП26 мора да ја потврди важноста за мултулатерализам и акција

Државниот секретар кардиналот Пиетро Паролин како ватикански делегат на 26 Конференција за климатски промени на Обединетите нации, КОП26 за Ватикан њуз објасни што Светиот Престол очекува од ова конференција која

Ватикан Вести

Папата во аудиенција го прими јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин

Папата Фрањо на 29 октомври го прими во аудиенција јужнокорејскиот претседател во Рим по повод самитот на Г20. Во центар на разговорот кој траеше околу 25 минути беше промовирањето на

Ватикан Вести

Продолжено времетраењето на првата фаза од синодалниот процес

Генералниот секретаријат на Епископската Синода излезе со соопштение во кое стои дека се продолжува времетраењето на првата, епархиска фаза на Синодата до 15 август 2022 година.

Ватикан Вести

Папата го прими во аудиенција американскиот претседател Бајден

Светиот Отец во аудиенција на 29 октомври го прими претседателот на Соединетите Американски Држави Џозеф Р.Бајден.

Вести Македонија

Промотивно видео за Синодата

По повод започнатиот синодалниот процес на Црквата во Македонија, Координативното тело за синодата подготови промотивно видео за синодата во кое накратко се дава одговор на основите прашања: Што е синода,

Вести Македонија

Годишнина од смртта на монсињор Антун Циримотиќ

Во четврток 28 октомври 2021 година во Катедралната црква „Пресвето Срце Исусово“ – Скопје  монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх служеше света Литурија по повод