Archive

Врати се на почетна
Вести Духовност

Слово на животот, октомври 2021.

„А знаеме дека на оние што го љубат Бога и се повикани по Негова волја, сѐ им содејствува за добро“ (Рим 8,28)

Ватикан Вести

Вдахновени од блаженствата, треба да создадеме движење против „глобализацијата на рамнодушноста“

Во пораката по повод средбата со Папската академија за општествени науки, папата Фрањо го нагласи духот на сиромаштвото како начин да се обезбеди среќа на поединци и народи. Неограничената потрага

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за прекин на насилствата во Еквадор и мир во Мјанмар

По молитвата Ангел Господов на 3 октомври 2021 година, папата Фрањо се молеше за мртвите и ранетите во Еквадор, во насилствата што избија во затворот и за дарот на мир

Ватикан Вести

Ангел Господов: Нашата кревкост не е пречка, туку можност

Во обраќањето до верниците пред молитвата Ангел Господов на 3 октомври 2021 година, папата Фрањо објасни дека за да се прими Господ, потребно е да се признае сопствената маленкост и

Вести Македонија

Епископот Стојанов служеше Архиерејска Литургија во Радово по повод Марија од Назарет

Во недела 3 октомври 2021 година Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов по повод копатрониот празник Марија од Назарет на парохијата „Свети пророк Илија“ во Радово служеше света Архиерејска Литургија во

Вера Проповеди

Која е најголемата заповед?

Размислување според Евангелието по Матеј 22,35-46, наменето за Петнаестата недела по Педесетница

Колумни

Донеси одлука секој ден да молиш Света Бројаница

Денес започнуваме со месецот кој во Црквата посебно е посветен на молитвата Света Бројаница. Сите сме повикани почесто да молиме Бројаницата овој месец.

Ватикан Вести

Со света Литургија на 10 октомври, Папата официјално ќе ја отвори Синодата

Во недела, 10 октомври, со свечена Литургија во базиликата Свети Петар, папата Фрањо официјално во Ватикан ќе ја отвори Синодата за синодалност. На евхаристиската служба ќе и претходи в сабота,

Ватикан Вести

10. Светска средба на семејства: Важно е учеството на семејства од целиот свет

Презентацијата за 10. Светска средба на семејствата во јуни 2022 година ја нагласи потребата да се вклучат семејствата во пасторалот со семејства, да се поттикнат семејствата да учествуваат во настани

Ватикан Вести

Папата до младите учесници на Youth 4 Climate: Вие не сте само иднината, туку и сегашност

Папата Фрањо упати порака до младите кои се собрани во Милано на подготвителен семинар за конференцијата Коп26 која ќе се одржи во Глазгов на крајот на октовмри.