Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во Ватикан ја прими германската канцеларка Меркел

Светиот Отец во четврток 7 октомври 2021 година во Ватикан ја прими германската канцеларка Ангела Меркел. Пандемијата и миграцијата беа во центарот на разговорите.

Ватикан Вести

Монсињор Фабијан Свалина именуван за коадјутор бискуп во Срем

Папата Фрањо на 7 октомври 2021 година за коајутор бискуп во бискупијата Срем, Србија го именува монсињор Фабијан Свалина, свештеник на Ѓаковско – осиечката надбискупија, актуелен директор на Хрватски Каритас

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Во името на Исус не може да се биде присилен

Продолжувајќи ја катехезата за Посланието до Галатјаните, папата Фрањо на 6 октомври 2021 година, со присутните во салата Павле VI. зборуваше за христијанската слобода.

Ватикан Вести

Светиот Отец основа фондација за здравство

На 6 октомври, папата Фрањо објави своерачен декрет со кој основа „Католичка здравствена фондација“. Целта е да им се даде економска поддршка на црковните здравствени институции, со цел да се

Вера Духовност Македонија

Радово: Октомври месец на Светата Бројаница

Христовата Црква на посебен начин на светата Богородица и ги посветува – месец мај и месец октомври. Месеци кои меѓусебно се потполно различни во астрономската година: мај месец на нашата

Ватикан Вести

Натали Бекварт потсекретар на Епископската синода: Синодата и очекувањата на жените

Синодата се трансформира. Во нејзиниот тек се воведени промени. Од сега според зборовите на кардинал Марија Греч главен секретар на Епископската синода, ќе може да се слушне гласот на сите.

Ватикан Вести

Ватикан учествува на саемот Експо Дубаи

Светиот Престол е присутен со свој сопствен павилјон на саемот Експо во Дубаи кој е отворен во четвртокот на 30 септември. Во соопштението од Папскиот совет за култура кој го

Ватикан Вести

Во Лисабон е објавен датумот за Светскиот ден на млади во 2023 година

Следниот Светски ден на млади во Лисабон ќе се одржи од 1-6 август 2023 година. Главниот град на Португалија и сите 21 бискупии во земјата очекуваат млади поклоници од целиот

Ватикан Вести

Религиите и образованието за свет на универзално братство

Обраќајќи им се на учесниците, папата Фрањо во Ватикан го отвори состанокот „Религиите и образованието: Кон глобален образовен пакт“. „За нас“, рече Папата, „важна е целата формација, која не е

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги собра стручњаците, и верските лидери во пресрет на конференцијата за климатските промени

Папата Фрањо собра во Ватикан научници, стручњаци и верски лидери на средба за Верата и науката во текот на која од аспект на конференцијата за климатските промени треба да се