Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Кох: Во синодскиот процес да се вклучат „екуменските партнери“

Во синодскиот процес на универзалната црквата, кардинал Курт Кох сака блиска размена со „екуменските партнери“. За повеќе да се практикува синодалноста, поучни искуства посебно може да донесе католичко-православниот дијалог.

Ватикан Вести

Надбискупот Генсвајн: „Почесниот Папа е полн со желба за живот“

Ова изјава на личниот секретар на почесниот Папа следуваше откако Бенедикт XVI во порака со сочувство изрази надеж дека „ќе се придружи на пријателите во небото“…

Вести Македонија

Искористете ја кутијата за вашите предлози, идеи, забелешки и прашања

Со поставување на кутиите верниците ќе можат анонимно да ги достават своите предлози, идеи, забелешки и прашања.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Слушајте ја Божјата мелодија во вашиот живот

Примајќи ги во аудиенција учесниците на екуменското ходочастие насловено „Подобро сите заедно“, кое тргна од Германија, папата Фрањо посака за Црквата „подготвеност за слушање“, исто така по повод синодското одење.

Ватикан Вести

На плоштадот Свети Петар можност за бесплатни кардиолошки прегледи за сиромашните

Во соработка со Апостолската милостилница и римската болница „Свети Карло“ од Нанси, на 25 октомври овозможени се бесплатни кардиолошки прегледи во мобилната амбуланта на плоштадот Свети Петар. Иницијативата носи наслов

Ватикан Вести

Папата во интервју за Télam: Собирот Г20 во Рим треба да ја согледа асиметријата во светот

Интервјуто на папата Фрањо за аргентинската новинска агенција Télam. Меѓу темите кои се обработуваат се предизвиците за излегувањето од пандемијата, следните апостолски патувања и собирот Г20 во Рим. Пофали и

Ватикан Вести

Папата до сестрите салезијанки: Чувајте се од духовната световност

Папата Фрањо ја посети генералната куќа на сестрите Ќерки на Марија Помошничка, кои се собраа на својот генерален капитул. Папата ги поттикна да бидат заедница која создава жени на надежта,

Ватикан Вести

Светиот Отец повика на обновена ревност околу социјалната наука на Црквата

Папата Фрањо се обрата до учесниците на Мешународната конференција на фондацијата Centesimus Annus Pro Ponitifice. Светиот Отец повика на активно промовирање на доброто, што се покажува во спроведувањето на социјалната

Ватикан Вести

Апел на Папата за заштита на мигрантите во Либија

Светиот Отец после богородичната молитва на плоштадот Свети Петар изрази близина со илјадниците мигранти, бегалци и оние на кои им е потребна заштита во Либија.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Од Исус мора да бараме сѐ

Истакнувајќи ја храбрата, упорна и конкретна вера на слепиот Вартимеј со кој Исус се среќава во Евангелеито за неделната Литургија за 24 октомври, папата Фрањо во наговорот пред молитвата Ангел