Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Три знаци кои треба да ги следиме за да ја оствариме планетата на која се надеваме

Започнувајќи од 21 октомври во градот Таранто се собираат католиците од Италија на 49. по ред Социјална седмица на тема „Планетата на која се надеваме. Животната средина, работата, иднината. Сѐ

Вести Македонија

Епископот Стојанов: Во Црквата секој треба да се чувствува како дома

Во Паљурци се одржа молитвено – работна средба, а во неговото обраќање епископот Стојанов истакна дека во Црквата секој треба да се чувстува како дома

Вера Проповеди

Порака на папата Фрањо за Светскиот ден на мисиите – 2021 година

„Не можеме да не зборуваме за она, што сме виделе и чуле“ (Дела 4,20)

Вести Македонија

Бискупот Стојанов се сретна со амбасадорот на Суверениот ред на Малта

На 22 октомври 2021 година амбасадорот на Суверениот ред на Малта Н.Е. Франческо Саверио Џусти го посети Македонски Каритас, при што беше примен од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, претседател

Колумни

За Светскиот ден на Мисиите 2021

Пораката за Светскиот ден на мисиите оваа година носи наслов: Ние не можеме да не зборуваме за она што сме виделе и чуле“ (Дела 4,20) во која папата Фрањо зборува

Ватикан Вести

Папата Фрањо до патријархот Вартоломеј: Работиме заедно во соочувањето со денешните предизвици

Во писмото до „драгиот брат“ по повод 30 годишнината од изборот за екуменски цариградски патријарх, папата Фрањо ги спомна длабоките врски развиени во годините на неговото папство и поттикна да

Ватикан Вести

Претставена нова верзија на Click To Pray и интернет страница за молитви за Синодата

Во Канцеларијата за печат на Светиот Престол, во вторникот на 19 октомври презентирана е нова верзија на официјалната платформа на Папската молитвена мрежа Click To Pray и интернет страницата за

Ватикан Вести

Кардинал Тагле: Да се вдахнуваме од свети Јосиф и во синодското одење

Интервју со префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите за годината посветена на свети Јосиф и за апостослкото писмо „Patris Corde“ на папата Фрањо: со свети Јосиф сите можеме да

Ватикан Вести

Папата ги поттикна моќниците да работат за поправеден и посолидарен свет

Папата Фрањо преку видео порака се обрати до учесниците на четвртата светска средба на народните движења и упати силен апел до светските моќници да работат за поправеден, посолидарен и побратски

Ватикан Вести

Папата ќе се сретне со сиромашни во Асизи на 12 ноември

Тоа ќе биде приватна средба во која папата Фрањо ќе слуша и моли заедно со 500 лица од цела Европа во пресрет на Светскиот ден на сиромашните кој се одбележува