Tag "Паролин"

Врати се на почетна
Ватикан

Телеграма со сочувство до бискупот од Папантлa

Државниот секретар на Светиот Престол, кардинал Пиетро Паролин, во име на папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до мексиканскиот бискуп од Папантлa

Македонија

Бискупот Стојанов на папата Фрањо му подари македонски превод од книгата „Божјото име е милосрдие“

За време на ауденцијата на папата Фрањо за македонската делгација по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“, во понеделник 16 мај, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

Ватикан

Папата го прими ирачкиот премиер

Папата Фрањо на 10 февруари 2016 година го прими во аудеинција во Ватикан премиерот на Ирак Хајдер ал – Абади, кој потоа се сретна и со ватиканскиот Државен секретар,

Ватикан

Папата го прими претседателот Иванов

Папата Фрањо во сабота 31 окотмври 2015 година во Апостолската палата го прими претседателот на Република Македонија Георге Иванов, кој потоа се сретна со ватиканскиот државен секретар

Ватикан

Кардинал Паролин за можноста Папата да напише постсинодско писмо

Кардинал Пиетро Паролин, изјави дека е можно папа Фрањо да состави документ поврзан

Ватикан

Паролин: Меѓурелигиски дијалог против нетолеранцијата

Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Паролин ја започна својата посета на Азија, кој на 15 август ќе го посети Источен Тимор, за да учествува во својство на претставник на Светиот

Ватикан

Кардиналот Паролин: Ирскиот референдум е пораз за човештвото

„Не само пораз на христијанските принципи, туку и пораз за човештвото“. Со овие зборови Ватиканскиот државен секретар кардиналот Пјетро Паролин ги оквалификува резултатите од референдумот

Ватикан

Папата ги изненади Швајцарските гардисти

Откако Папата на 7 февруари го именуа Христоф Граф за нов командант на Швајцарската гарда на 1 мај е одржана свечена инаугурација и благослов на нивното ново знаме.

Ватикан

Папата моли за загинатите студенти во Кенија

Папата Фрањо го осуди нападот на сомалиските исламисти во кампусот на универзитетот Гариса во североисточна Кенија, при што загинаа 147 студенти, а многумина се повредени, нарекувајќи го “безумна бруталност“.

Ватикан

Папата ги прими управителите на Сан Марино

Светиот Отец ги прими капетаните управители на Република Сан Марино, при што се истакнати добрите односи помеѓу Светиот Престол и Сан Марино