Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: На злото му се одброени деновите

Токму довербата е она што нѐ тера да го бараме без загриженост и вознемиреност

Uncategorized

НАПОМЕНИ И УПАТСТВА ПО ПОВОД ДОАЃАЊЕТО НА ПАПАТА ФРАЊО ВО СКОПЈЕ НА 7 МАЈ 2019

1. Напоменуваме  дека би било добро автобусите и личните автомобили да бидат обележани со плакат или некаков знак за распознавање (препорачуваме тоа да биде официјалното лого за посетата). На влезовите

Ватикан Вести

Програма со богослужби на папата Фрањо за време на постот и Велигден

Во месец април папата Фрањо покрај традиционалните обреди за време на постот и Велигден, ќе замине во Аричи, недалеку од Рим, каде ќе учествува на духовните вежби за Римската курија,

Ватикан Вести

Папата го прими министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати

На 25 февруари 2019 година во домот Света Марта папата Фрањо го прими шеикот Абдалах Бен Зајед Ал Нахијан, министер за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати, на кој му

Ватикан Вести

Папата: Логиката на техниката не смее да владее со нашиот живот

Вештачката интелигенција, роботиката и другите технолошки иновации мора да се користат на таков начин да придонесуваат за служење на човештвото

Вера Духовност

Слово за живот за февруари 2019

„Да бара мир и да врви по него“ (Псалм 33 ,14)

Вести Свет

Кардинал Сандри е Папски претставник на прославата во Египет

На прославата 800. години од срдбата помеѓу свети Фрањо и султанот Малик ал-Камил во Египет, папата Фрањо ќе го претставува кардинал Леонардо Сандри.

Ватикан Вести

Објавен терминот на одржување на синодата за Амазонија

Канцеларијата за печат при Светиот Престол објави дека посебното собрание за Епископската конференција за панамазонскиот регион под мото „Амазонија – нови патишта за Црквата и целосна екологија“ ќе се одржи

Ватикан Вести

Папата: Христовите ученици не смеат да бидат затворени во различноста

Да не одиме секој по својот пат, следејќи ги целите, како другиот да е само оној кој историјата го ставила покрај нас, туку како браќа кои ги споила Провидноста и

Вера Сведоштва

Запознајте ја „света Пепелашка“ – заштитничка на децата

После нејзината смрт многу луѓе сведочеле за тоа како гледале прекрасна девојка во бело во придружба на ангели како оди кон небото.