Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Да бидеме благодарни на Бог за сѐ

Благодарната молитва беше во центарот на катехезата на папата Фрањо за време на Генералната аудиенција во среда 30 декември 2020 година. Неговата катехеза ја пренесуваме во целост.

Вера Духовност

Дали навистина ни треба уште една Нова година?

Малкумина ќе ја паметат 2020 година по убави спомени, малкумина ќе се соочат во 2021 година без некоја вознемиреност. И двете позиции се разбирливи, можеби дури и неизбежни.

Вести Македонија

Бискупот Стојанов повика на солидарност со настраданите од земјотресот во Хрватска

По примањето на веста за последиците од земјотресот во Хрватска, посебно во Бискупијата Сисак, Скопскиот бискуп и Струмичко Скопски епарх Киро Стојанов, на  30 декември 2020 година, упати повик до

Вера Духовност

Молитвата е живеење со Бога…

Молитвата е живеење со Бога во љубов – молитвата е радосно соединување на човекот со Бога. Молитвата е радосна и благодатна средба со Бог кој неизмерно нè сака и секогаш

Вести Македонија

Средба на верските лидери и директорот на КОВЗРГ

На 29 декември 2020 година во „Клубот на пратениците“ во Скопје се одржа работна средба со поглаварите на црквите и верските заедници споменати во Уставот, на која присуствуваа Директорот на

Вести Македонија

Црквата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ започна со фрескописот

Со Божја милост и благослов на епископот Стојанов на 29 декември 2020 година започна да се фрескоживописа парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ во Струмица.

Ватикан Вести

Папата ја изрази својата блискост со жртвите од земјотресот во Хрватска

Во среда 30 декември 2020 за време на Генералната аудиенција во среда , папата Фрањо упати порака на солидарност до Хрватска погодена од разорниот земјотрес.

Вести Македонија

Македонски Каритас повикува на солидарност со погодените во земјотресот во Хрватска

Македонски Каритас покрена акција за собирање на средства за настраданите во разорниот земјотресот кој ја погоди Хрватска, со епицентар во Петриње, во кој има човечки жртви, повредени и големи материјални

Ватикан Вести

Објавен мото прорио на папата Фрањо за економски и финансиски прашања

Во Ватикан во понеделникот на 28 декември е објавено Апостолско писмо во облик на мото прорио на папата Фрањо за некои надлежности за економски и финансиски прашања за „Подобра организација“,

Вести Свет

Божиќ во Ирак

Божиќното време во Ирак е обележано со светлина и сенки кои можат да се искусат во ова стресно време на пандемија. Во таа блсикоисточна земја која папата Фрањо ќе ја