Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо: Политиката не смее да ги заборави старите луѓе

Папата Фрањо ги повика младите и постарите да формираат меѓугенерациски сојуз, кога Црквата го слави Светскиот ден на баби и дедовци и стари лица и во исто време се подготвува за Светскиот ден на млади во Лисабон.

Uncategorized

Папата до младите од Кордоба: На Светскиот ден на младите сите победувате и заедно треба да го подигнете „пехарот на братството“

Папата Фрањо во недела наутро пред молитвата Ангел Господов, се сретна со група млади луѓе од аргентинската надбискупија кои ќе учествуваат на претстојниот Светски ден на младите во Лисабон. Дали сфативте дека се подготвувате „да играте светско првенство“? Желбата на папата Фрањо е младите да се повикуваат на единство што го бара Исус, во различноста на лицата и културите. Во неделата наутро, на 16 јули 2023 година, во салата Клементина во Ватикан, папата Фрањо во аудиенција прими млади ход

Ватикан Вести

Уште 40 дена до Светскиот ден на млади: Се гледаме во Лисабон!

За 40 дена започнува 37. Светски ден на млади кој ќе се одржи во Лисабон. Во видео порака, папата Фрањо им се обраќа на младите кои ќе присуствуваат или од далечина ќе го следат Светскиот ден на млади на почетокот на август во Лисабон и го вети своето присуство: „Докторот ми рече дека можам да одам, немам трпение“, рече Папата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги довери младите во светот на свети Луиџи Гонзага

Во Твитер порака од профилот @Pontifex, Папата потсети на младиот лик од 16 век, „момче исполнето со љубов кон Бог и ближниот, покровител на католичката младина“. Историјата за момчето кое починало на 23 години, кое го избрало Евангелието и близината со сиромашните и болните од чума, наместо животосо леснотија и интриги за власт.

Ватикан Вести

Програма за посетата на Папата за Светскиот ден на млади во Лисабон

Канцеларијата за печат на Светиот Престол ја објави програмата за посетата на Папата на Португалија од 2 до 6 август 2023 година за 37. Светскиот ден на млади. Во сабота, на 5 август, бдението со млади ќе се одржи во паркот Тагус. Програмата вклучува посета на светилиштето во Фатима, каде што ќе моли со млади болни лица.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Евангелието е одговорот на денешната збунтетост меѓу младите

Примајќи ги во аудиенција членовите на Семејството друштво на Божјиот повик, Папата им зборуваше за потребното внимание кон младите кои често живеат од ден на ден и ги охрабри да се посветат на евангелизацијата за да им помогнат на луѓето во нивното духовно расудување.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Светскиот ден на млади им помага на младите да сонуваат и да гледаат напред

Португалското радио Ренасенца на 2 мај 2023 година го објави предговорот на Папата за книгата на португалската новинарка Аура Мигел „Долго патување до Лисабон“ (Um Longo Caminho até Lisboa), која го раскажува патот на Светските денови на млади од почетокот, па се до следната средба во август во главниот град на Португалија.

Ватикан Вести

Папата до младите од Конго: Иднината е во ваши раце

На „Стадионот на мачениците“ во главниот град Киншаса, во четврток 2 феваруари 2023 година, папата Фрањо се сретна со младите и катехистите од Демократска Република Конго. Богата средба, вистински празничен момент, карактеристичен со традиционални танцови и сведоштва.

Ватикан Вести

Папата до свештениците: „Не“ за кариеризмот

Папата Фрањо ги охрабри свештениците од надбискупијата во Барселона кои се вклучени во пасторалната грижа за младите да одговорат на Исусовиот повик, почнувајќи од сопственото сиромаштво и кревкост, отфрлајќи го двојниот живот и световните задоволства и сведочејќи за милоста Господова, не држејќи лекции

Ватикан Вести

Видео порака на Папата за Светскиот ден на младите 2023 година

Папата Фрањо испрати видео порака до учесниците на Светскиот ден на младите 2023 година, кој ќе се одржи на почетокот на август во Лисабон, во која ги покани младите да ги отворат своите срца и хоризонти со другите ходочасници