Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Во април папата Фрањо ќе ја посети Унгарија

Канцеларијата за печат при Светиот Престол во понеделник, 27 февруари 2023 година, објави дека папата Фрањо во април 2023 година ќе патува во Унгарија

Ватикан Вести

Мигрантите, Светата Земја и Буркина Фасо во срцето на Папата

По молитвата Ангел Господов во недела 26 февруари 2023 година, папата Фрањо ја изрази својата тага за уште една трагедија во морето, која се случи утринава кај брегот на италијанскиот

Ватикан Вести

Папата: Нема преговори со ѓаволот

Во оваа време на Великиот пост, обележано со длабоки и постојани духовни борби, папата Фрањо во својата пладневна проповед поттикна да ги победиме пороците и повторното паѓање во грев преку

Ватикан Вести

Папата до членовите на Папските римски универзитети: Соработувајте со ентузијазам и далекувидност

Папата Фрањо во аудиенција прими ректори, професори, студенти и вработени на Папските римски универзитети и институции

Ватикан Вести

Папата Фрањо присуствуваше на проекцијата на документарен филм за војната во Украина

По повод првата годишнина од ескалацијата на војната во Украина, 24 февруари 2023 година, папата Фрањо присуствуваше на ватиканската проекција на документарниот филм „Слобода во пламен: Украинската борба за слобода“.

Ватикан Вести

Папата: Да одвоиме време за љубов кон оние кои страдаат поради војни, насилство, сиромаштија

Примајќи ги членовите на здружението „Pro Petri Sede“ во аудиенција, папата Фрањо ги охрабри сите да го остварат повикот да се прави добро на сите, одвојувајќи време за љубов кон

Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за март 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец март 2023 година е посветена за болните, посебно фокусирајќи на оние кои боледуваат од канцер и други тешки и неизлечиви болести, а

Вести Свет

Расте бројот на христијаните во Израел

Бројот на христијани во Израел се зголемил во 2022 година во однос на претходната година за 2 % на 185.000, покажуваат најновите статистички податоци на израелското Државно биро за статистика,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Санкциите не смеат да спречат потребната помош да пристигне во Сирија

Римскиот бискуп предупреди на можноста поради санкциите неопходната помош да не стигне до Сирија погодена од војна и земјотрес, обраќајќи им се на младите свештеници и монасите на Источните православни