Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Месечна молитвена накана на епископот Стојанов за јули 2023 година

Месечната молитвена накана на епископот Стојанов за месец јули 2023 година е посветена на нашите иселеници, а гласи:

Ватикан Вести

Папата: Денес не ни се потребни натлуѓе, туку вистински луѓе како Петар и Павле

Папата Фрањо во своето пладневно обраќање на празникот Свети Петар и Павле, 29 јуни 2023 година, ги поттикна верниците да ја наследуваат нивната сила, великодушност и понизност. Има ли во

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Следете го Христос и навестувајте го Неговото Слово

Папата Фрањо на празникот Свети апостоли Петар и Павле, на 29 јуни  2023 година ја предводеше светата Литургија во базиликата Свети Петар во Ватикан и ги благослови палиумите за новите

Колумни

Се надевам дека нема да успее обидот за „идеолошка колонизација“

Пишува: о. Гоце Костов Иако се повеќе од јасни, но сепак можеби многумина овие денови се прашуваат за ставот на Католичката црква во Македонија во однос на Законот за родова

Вести Македонија

Бискупот Стојанов присуствуваше на Сенародниот собир во Скопје

На 29 јуни 2023 година пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржа Сенароден собир против Законот за родова еднаковост и Законот за водење матична евиденција во организација

Вести Македонија

Соопштение од Светиот архиерејски синод на МПЦ – ОА

Светиот Архиерејски Синод на МПЦ – ОА испрати соопштение кое го пренесуваме во целост.

Ватикан Вести

Кардиналот Зупи во Москва разговараше со советникот на Путин

Претседателот на Италијанската бискупска конференција, кардинал Зупи, кој е во мисија во Русија како пратеник на Папата, на 28 јуни разговара со Јуриј Ушаков, советник за надворешна политика на претседателот

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Нема светост без грижа за сиромашните

Папата Фрањо катехезата на Генералната аудиенција на 28 јуни 2023 година ја посвети на австралиската светица Мери Мекилоп, која се посвети за образование на сиромашните: „Таа се бореше за човечки

Ватикан Вести

Молитва на Папата за Украина: Што поскоро да завладее мир

На крајот од Генералната аудиенција на 28 јуни 2023 година, папата Фрањо го довери украинскиот народ под застапништво на светите Петар и Павле, чијшто празник се празнува на 29 јуни.

Ватикан Вести

Во јули Папата нема да одржува аудиенции

Според обичајот, во текот на јули нема да има Генерална, посебна или лична аудиенција со Папата. Ќе продолжат во август, со првата Генерална аудиенција во среда, 9 август.