Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Уште 40 дена до Светскиот ден на млади: Се гледаме во Лисабон!

За 40 дена започнува 37. Светски ден на млади кој ќе се одржи во Лисабон. Во видео порака, папата Фрањо им се обраќа на младите кои ќе присуствуваат или од

Ватикан Вести

Папата: Близина и милосрдие за напатената Украина. Внесете спокој во Турција, Еритреја и Иран

Папата Фрањо изрази благодарност до претставниците на Унијата за помош на Источните Цркви (ROACO) за нивната активна солидарност и великодушност, како и за нивната работа за ублажување на страдањата на

Ватикан Вести

Папата: Војната ја загрозува граѓанскaта и верската рамнотежа во Источна Европа

Примајќи ги во аудиенција членовите на Конгрегацијата на отците Августинци од Вознесението на Марија, кои се во Рим на Генерално собрание, папата Фрањо ги потсети на утврдените области во кои

Вести Македонија

Најава: Вечер со Богородица

Со благослов на Н.В.П. монсињор Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко- скопски епарх во недела 25 јуни 2023 година со почеток во 20.00 часот во дворот на парохијата „Раѓање на

Ватикан Вести

Папата Фрањо ги довери младите во светот на свети Луиџи Гонзага

Во Твитер порака од профилот @Pontifex, Папата потсети на младиот лик од 16 век, „момче исполнето со љубов кон Бог и ближниот, покровител на католичката младина“. Историјата за момчето кое

Ватикан Вести

Папата го прими претседателот на Бразил, Луис Инасио Лула да Силва

Папата Фрањо го прими претседателот на Бразил Луис Инасио Лула на аудиенција во Ватикан. Ова е прва аудиенција по реизборот на Лула за претседател во 2022 година.

Ватикан Вести

Нов постојан набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации во Женева

Папата го именува надбискупот Еторе Балестроро, поранешен нунциј во Демократска Република Конго, за претставник на Ватикан во Канцеларијата на Обединетите нации и специјализираните институции во Женева, во Светската трговска организација

Вести Македонија

Директорот на Радио Марија оствари средба со претставници на „Црква во неволја“

Во вторник 20 јуни 2023 година година, директорот на Радио Марија и парох во парохијата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ – Струмица  о. Гоце Костов во посета ги прими г-ѓа

Ватикан Вести

Папата Фрањо во аудиенција го прими претседателот на Република Куба

Папата Фрањо го прими кубанскиот претседател Мигел Дијаз-Канел Бермудез и неговата придружба на приватна аудиенција во Ватикан

Ватикан Вести

Instrumentum laboris: Црква која расте во заедништво, прифаќа секого и не исклучувајќи никого

Генералниот секретаријат на Епископската синода го објави документот Instrumentum laboris, кој ќе ја насочува работата на дводелното Генерално собрание што ќе се одржи во Рим во октомври 2023 и октомври