Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардиналот Зупи ќе ја посети Москва како мировен пратеник на папата Фрањо

По патувањето во Киев на почетокот на месецот, продолжува мисијата на претседателот на Италијанската бискупска конференција, на која го испрати папата Фрањо за да се намалат тензиите на конфликтот во

Ватикан Вести

Благодарност на Папата до поликлиниката „Гемели“: Братската и семејната атмосфера ми помогна да се опоравам

Во писмото до професорот Марко Елефанти, претседателот на Фондацијата што ја води поликлиниката, папата Фрањо се заблагодари на болничкиот персонал за грижата и вниманието што му го пружија за време

Ватикан Вести

Во присуство на папата Фрањо започна јунското заседание на Кардиналскиот совет

На 26 јуни 2023 година, започна јунското заседание на Кардиналскиот совет (С9). Последното се одржа во април; тоа беше прва средба по обновата на тоа тело во март годинава

Ватикан Вести

Во среда Папата Фрањо продолжува со Генералните аудиенции

Минатата среда, Генералната аудиенција беше одложена за да му се овозможи на Папата да продолжи со опоравувањето од операцијата на која беше подложен во римската поликлиника Гемели.

Вести Македонија

Одржана Третата молитвена „Вечер со Богородица“

Во црквата „Раѓање на Свети Иван Крстител“ во Сртрумица во вечерните часови во недела 25 јуни 2023 година се одржа молитвена средба „Вечер со Богородица“ во организација на парохијата „Раѓање

Вести Македонија

Суверениот воен ред на Малта донира медицинска опрема на Универзитетската Клиника за детски болести и Стоматолошкиот Клинички центар

Донација на медицинска опрема на Универзитетската Клиника за детски болести и апарат за прочистување на воздухот и уништување на вируси и бактерии на Стоматолошкиот Клинички центар.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да се остане верен на она што вреди, и покрај цената

Папата Фрањо во своето пладневно обраќање ги поттикна верниците да бидат верни на Евангелието, да внимаваат на она што е навистина важно во животот, да не даваат важност на идолите

Ватикан Вести

Папата Фрањо моли за помирување по бунтот во еден затвор во Хондурас

По молитвата Ангел Господов, папата Фрањо спомна за жртвите од бунтот во затворот во Хондурас и маченичкиот украински народ. Потсети и на Емануела Орланди, девојка која исчезна во 1983 година,

Ватикан Вести

Папата до уметниците: Потребна ни е хармонија за да го оживееме нашиот свет

Папата Фрањо во аудиенција во Сикстинската капела прими 200 современи уметници, скулптори, архитекти, писатели, поети, музичари, режисери и актери од 30 земји. Средбата ја одбележа историската аудиенција на Павле VI.

Ватикан Вести

Сестра Луција е прогласена за преподобна

Сестра Луција е прогласена за преподобна Папата Фрањо одобри декрети за признавање на херојските крепости на пет Божји слуги, меѓу кои и сестра Луција де Хуесус Роса дос Сантос, една