Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов во Копер учествува на форум за мир

По покана на Словенската бискупска конференција, Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 17 јуни 2023 година учествува во Копер на Форумот за мир и дијалог

Ватикан Вести

Во Скопје прославен празникот Пресвето Срце Исусово

На 16 јуни 2023 година во Катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје свечено беше прославен патрониот празник на Скопската катедрала. Централната света Литургија ја предводеше дон Томислав Љубан од Мостар

Вести Македонија

Монсињор Ваховски учествува на Преспа форум за дијалог

Во четврток 15 јуни 2023 година во хотел „Дрим“ во Струга започна третото издание на Преспа форумот за дијалог насловен „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?” Форумот е во

Ватикан Вести

Папата Фрањо е „длабоко ужаснат“ од бродоломот во Грција

Папата Фрањо на 15 јуни 2023 година по фаталниот бродолом на мигранти во Средоземното Море испрати телеграма со сочувство до Апостолскиот нунциј во Грција.

Ватикан Вести

Папата Фрањо е отпуштен од римската болница Гемели

Папа Фрањо се врати во Ватикан во петок наутро, 16 јуни 2023 година откако е отпуштен од болницата Гемели каде на 7 јуни му беше извршена операција.

Вести Македонија

Целодневно обожавање на Пресветата Евхаристија

На празникот Света Евхаристија, 15 јуни 2023 година верниците од парохијата “Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица имаа во текот на целиот ден можност да молат пред Евхаристискиот Исус.

Ватикан Вести

Папата Фрањо во петок, 16 јуни, ќе биде отпуштен од болница

Лекарскиот тим кој го следи закрепнувањето на Папата по операцијата потврдува дека клиничкиот тек продолжува нормално и дека хемиските наоди од крвта се нормални. Папата сакаше да ги поздрави лекарите,

Ватикан Вести

Папата ги посети пациентите на детското онколошко одделение во клиниката „Гемели“

Папата Фрањо по трет пат ги посети малите пациенти, чие одделение се наоѓа на десеттиот кат на Поликлиниката спроти апартманот на Папата. Утрово Папата го поздрави и раководството на болницата

Вести Македонија

Монсињор Кеца учествува на ОБСЕ конференцијата во Струга

На 14 јуни 2023 година во Струга се одржа Струшката конференција за економска и еколошка димензија на ОБСЕ во 2023 со фокус за промовирање на безбедноста и стабилноста во областа

Ватикан Вести

Папата најверојатно ќе биде отпуштен од болница во наредните денови

Лекарите очекуваат во наредните денови папата Фрањо да биде отпуштен од римската болница „Гемели“, бидејќи неговата клиничка слика напредува нормално, без компликации, изјави Матео Бруни директор на Канцеларијата за печат