Tag "кардинал Тагле"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Каритас Интернационалис доби привремено раководство

Во вторник, 22 ноември 2022 година, папата Фрањо издаде декрет со кој го именува д-р Пјер Франческо Пинели за привремен директор на Каритас Интернационалис.

Вести Свет

По нападот врз Каритас во Мариупол: Време е да се стави крај на ова насилство

Претседателот на Каритас Интернационалис изрази болка и тага поради смртта на двајца вработени во Каритас Украина и пет члена на нивните семејства и повторно упати силен апел да се стави

Ватикан Вести

Папата испрати писмо до кралот на Бахреин по повод посветата на новата катедрала

По повод посветата на катедралата Пресвета Богородица од Арабија во петокот на 10 декември 2021 година во Авалија во Бахреин, Светиот Отец испрати писмо до кралот на Бахреин Хамад бин

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Братството е начин на кој се создава историјата

На 8 и 9 ноември, универизтетот „Georgetown и La Civiltà Cattolica организираат конференција посветена на културата на средба. Тоа е вредност, повторно потврдува Папата, за која вреди да се вложуваат

Ватикан Вести

Кардинал Тагле: Да се вдахнуваме од свети Јосиф и во синодското одење

Интервју со префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите за годината посветена на свети Јосиф и за апостослкото писмо „Patris Corde“ на папата Фрањо: со свети Јосиф сите можеме да

Ватикан Вести

Кардинал Тагле именуван за член на Конгрегацијата за Источни цркви

Папата Фрањо го именува кардинал Луис Антонио Тагле за член на Конгрегацијата на Источните цркви, обајвено е од Ватикан во среда 9 јуни 2021 година.

Ватикан Вести

Кардинал Тагле: Божиќ во пандемијата повикува на солидарност

Префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите и претседателот на Каритас Интернационалис Луис Антонио Тагле во интервју за Радио Ватикан објавено на 15 декември 2020 година откри на што се

Ватикан Вести

Префектот на Конгрегацијата за евангелизација на народите е позитивен на КОВИД – 19

Надбискупот од Манила и префект на Конгрегацијата за евангелизација на народите и претседател на Меѓународниот Каритас, кардинал Луис Антонио Тагле (63) е позитивен на КОВИД – 19 – соопшти во

Ватикан Вести

Каритас Интернационалис за сакциите кои најмногу ги погодуваат најранливите

Поттикот е упатен за време на неодамна одржаната конференција за новинари на која е претставен годишниот извештај на Каритас Интернационалис

Ватикан Вести

Каритас, глас на нечујните – поглед на иднината во светот после пандемијата на Ковид-19

Меѓународниот Каритас на 16 јули одржа видеоконференција „Каритас, глас на нечујните – поглед на иднината во светот после пандемијата на Ковид-19