Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Загрижен заради тензиите на Медитеранот Папата повика на дијалог

Конфликтите на истокот на Медитеранот и Светскиот ден на молитвата за грижата за сето создание и 50 годишнината од воспоставувањето на Денот на планетата Земја беа во фокусот на говорот

Ватикан Вести

Ангел Господов: Крстот е вистинскиот пат за Исусовите ученици

Петар и останатите ученици, па и за нас, крстот е соблазна, додека Исус пак сметал дека е соблазна да се побегне од крстот – рече папата Фрањо на 30 август

Вести Свет

После 10 години откриена статуата исчезната на Пресвета Богородица

На крајот на јули североисточниот мексикански град Монтери е погоден од ураганот „Хана“ кој му нанесе значителна штета, дури и човечки жртви. Но, во сето тоа се појавува зрак добро,

Вести Свет

Надбискуп во Филипините почина од коронавирус

Надбискупот во мирување на надбискупијата Лингајен – Дагупан во Филипините, Оскар Валеро Круз почина на 26 август 2020 година, од последици на коронавирусот.

Ватикан Вести

Папата се помоли на грбот на света Моника

На 27 август, кога Црквата го слави празникот на света Моника, папата Фрањо ја посети римската базилика, во која се наоѓа гробот на мајката на свети Августин, света Моника.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Струмичко – скопската епархија и Струмичката катедрала

Со свечена архиерејска света Литургија, предводена од Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во Катедралната црква „Успение на Пресвета Богородица“ – Струмица на 28 август 2020 година верниците од Струмичко –

Вести Свет

Сестри во Полска најдоа бебе во својот „Прозорец на животот“

Кутијата во вид на прозорец е направена за родителите анонимно да можат да го остават своето бебе за кое од која било причина не можат да се грижат.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник во Нова Маала

Во предвечерието на празникот Успение на Пресвета Богородица, 27 август 2020 година во истоимената парохиска црква во Нова Маала, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски

Вести Свет

Јужнокорејскиот кардинал го посвети Пјонгјанг на Пресвета Богородица Фатимска

Главниот град на Северна Кореја е посветен на Пресвета Богородица Фатимска, 75 години по завршувањето на јапонското владеење и 70 години од почетокот на Корејската војна.

Ватикан Вести

Генералните аудиенции на Папата од 2 септември со присуство на верници

Префектурата на Папскиот дом на 26 август објави дека папата Фрањо од 2 септември ќе продолжи со Генералните аудиенции во среда со присуство на верници, пренесе Канцеларијата за печат на