Tag "видео-порака"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата објави видео порака во пресрет на Апостолското патување во Тајланд

Во видео порака упатена до тајландскиот народ, папата Фрањо, меѓу другото, рече дека таа азиска земја напорно работеше за промовирање на хармонија и мирен соживот.

Ватикан Вести

Папата до сиромашните и малите: Вие сте богатството на Црквата

Папата Фрањо објави видео порака упатена до членовите на здружението „Fratello“, кои овие денови се собраа во Лурд по повод III. Светски ден на сиромашните.

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за средбата на сиромашните во Лурд

Во видео порака упатена по повод средбата на сиромашните, која е организирана од здружението Брат, а ќе се одржи во Лурд од 14 до 17 Ноември 2019 година, папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата до учесниците на индонезискиот мисиски конгрес: Христијанинот секогаш оди напред

Папата Фрањо упати видео порака по повод почетокот на индонезискиот Национален мисиски конгрес, кој се одржува од 1 до 4 август во Џакарта, на тема: „Крстен и пратен“. Го живееме

Ватикан Вести

Папата до романскиот народ: Доаѓам кај вас за да одиме заедно

По повод претстојното Апостолски патување од 31 мај до 2 јуни 2019 година во Романија, Светиот Отец упати видео порака: „Веќе ја чувствувам радоста да се сретнам со патријархот и

Ватикан Вести

Папата до Мароканците: Доаѓам како поклоник на мирот

На христијаните и муслиманите Бог им го доверил светот за одговорно да го чуваме и сочуваме за идните генерации.

Ватикан Вести

Папата: Не може да се зборува за одржлив развој без солидарност

Ал Саламо Алаикум! Миро со вас! Со тие зборови папата Фрањо ја започнува видео пораката упатена до учесниците на Светскиот самит на влади (World Government Summit), кој се одржува од

Ватикан Вести

Видео пораката на папата Фрањо до народот во Обединетите Арапски Емирати

Папата Фрањо во четврток 31 јанаури 2019 година по повод апостолската посета на Обединетите Арапски Емирати упати видео порака до народот на оваа арапска земја

Ватикан Вести

Преку видео порака Папата им се обрати на младите

Излези од себе и стави се во служба на другите – со тие зборови упатени преку видео порака, папата Фрањо им се обрати на младите во целиот свет, на верниците

Ватикан Вести

Папата до младите од Карибите: Љубовта никогаш не престанува

Папата Фрањо упати видео порака до учесниците на „Денови на млади од Карибите“, кои започнаа на 10 јули, а ќе завршат на 23 јули. Во ценаторот на вниманието на таа