Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Мигрантите треба да се гледаат како личности, а не како бројки

После темата дијалог и грижа за животната средина во завршниот дел од својот прв говор во Мароко, Папата ја спомна и темата за мигрантите

Ватикан Вести

Папата пристигна во Мароко

Во сабота 30 март 2019 година папата Фрањо кратко по 14.00 часот допатува во Рабат, главниот град на Мароко, дестинација за дводневната посета на Папата.

Ватикан Вести

„Болницата на Папата“ го прослави 150. роденден

Детската болница  „Бамбино Џезу“ е основана во 1869 година, а во 1924 година е подарена на папата Пијо XI па така Римјаните популарно ја нарекуваат „Болница на Папата“.

Ватикан Вести

Папата до Мароканците: Доаѓам како поклоник на мирот

На христијаните и муслиманите Бог им го доверил светот за одговорно да го чуваме и сочуваме за идните генерации.

Вести Македонија

Евхаристиско обожавање: Шест часа со Исус

Во рамки на Папскиот ден во петок 29 март 2019 година во парохиската црква „Раѓање на свети Иван Крстител“ – Струмица се одржа Евхаристиско обожавање: Шест часа со Исус, а

Вести Македонија

Координација за поквалитено служење на лицата во потреба

Во среда 27 март 2019 година во просториите на Македоски Каритас се одржа средба на вработените од Каритас и претставниците на парохиските и монашките заедници кои каритативно делуваат на подрачјето

Uncategorized

Бесплатен железнички и автобуски јавен градски превоз и бесплатен паркинг

Бесплатен јавен градски превоз На 7 мај автобускиот градски превоз во Скопје ќе биде бесплатен за сите граѓани и посетители. Апелираме на 7 мај да користите јавен превоз. Бесплатен железнички

Ватикан Вести

Папата во септември ќе патува во Мозамбик, Мадагаскар и Маврициус

Привремениот директор на Канцеларијата за печат при Светиот Престол Алесандро Гизоти соопшти дека папата Фрањо од 4 до 10 септември оваа година ќе ги посети Мозамбик, Мадагаскар и Маврициус

Ватикан Вести

Папата: Тврдото срце ја губи верноста

Треба да се слуша гласот на Господ за да не стане нашето срце тврдо и како не би ја изгубиле довербата. Бог е милосрден и нѐ повикува да му се

Свет

Во Аргентина скоро 2 милиони луѓе на Маршот за живот

Маршот за живот во Аргентина во различни облици редовно се одржува од 1998 година кога Аргентина прогласи 25 март да се одбележува како Ден на нероденото дете.