Archive

Врати се на почетна
Свет

Албанските епископи изразија солидарност со настраданите од земјотресот

Албанските епископи објавија соопштение во кое изразуваат солидарност со сите луѓе кои земјотресот им остави рани на телото и на душата. Активирани се добротворните институции за луѓето погодени од земјотресот.

Ватикан Вести

Папата Фрањо ја прими во посета естонската претседателка Керсти Каљулаид

За време на срдечниот разговор ја спомнаа и посетата на Папата на таа балтичка земја во 2018 година, се дискутираше за прашања од заеднички интерес, а исто така разговараа и

Ватикан Вести

Папа до правниците: Отфрлете ги пресудите кои исполнуваат туѓи желби

Во петок, 29 ноември 2019 година, папата Фрањо ги прими на аудиенција учесниците на 5. Конгрес на Центарот за студии на Росарио Ливатино. Центарот го носи името по еден млад

Ватикан Вести

Помош од Папата за погодените подрачја во Албанија

Надбискупот на Тирана, монсињор Френдо во разговор за Радио Ватикан искажа благодарност до папата Фрањо на зборовите за поддршка кои ги упати на албанскиот народ за време на Генералната аудиенција,

Вера Духовност Колумни

За Божиќниот пост (Аудио)

Денес имаме прекрасна тема, имено Божиќниот пост кој започнува токму денес, 28 ноември, а завршува со причестувањето на Телото и Крвта Христови на празникот Рождество Христово.

Вести Македонија

Епископот Стојанов во посета прими претставници на Каритас Европа и Италијански Каритас

На 26 ноември 2019 претставници во епископската резиденција во Скопје, Н.В.П. д-р Киро Стојанов, претседател на Македонски Каритас во посета ги прими претставниците на Каритас Европа г-ѓа Миријам Пикаар и

Ватикан Вести

Папата: Најсериозна опасност е да се изгуби смислата на животот

Лицемерно е да се зборува за мир додека се произведува и продава оружје – рече папата Фрањо вчера во катетеза посветена на Апостолското патување во Тајланд и Јапонија. Папата уште

Ватикан Вести

Папата до Албанскиот народ: Блиску сум до жртвите, се молам за мртвите

После катехезата на крајот од аудиенцијата, папата Фрањо ја искажа својата блискост до драгиот албански народ кој вчера беше погоден од земјотрес во кој загинаа 26 луѓе и повеќе од

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со младите од Фондацијата Сколас Окурентес

Папата им се заблагодари на младите момчиња  и девојки ангажирани во фондацијата  Сколас Окурентес за нивното сведошво и креативност. Младите му зборуваа на Папата за своите обврски на факултетот,  кои

Ватикан Вести

Папа: Противењето на нуклеарното оружје треба да влезе во Катехизмот на Католичката Црква

Разговарајќи со новинарите во авионот на враќање од Токи во Рим, папата Фрањо повторно ја истакна силната порака од Хирошима изразувајќи ги своите сомнежи што се однесува до нуклеарната централа