Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Бискупот Стојанов додели Благодарници на богословиите во Сараево за учество во организацијата на Апостолската посета

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов на 4 ноември 2019 година во Сараево се сретна со ректорот на Врхбосанската теолошка семинарија о. д-р Зденко Спајиќ

Вести Македонија

Бискупот Стојанов упати благодарност до Католичката прес агенција на Бискупската конференција на БиХ

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов по повод неговото учество на редовната 77. заседание на Бискупската конференција на БиХ во Сараево се сретна со Генералниот

Вести Македонија

Бискупот Стојанов му додели благодарница и медалјон на кардинал Пуљиќ

Во знак на благодарност за татковската близина и срдечната поддршка која ја дава на Црквата во Македонија, а посебно при организацијата на Апостолската посета на Македонија на светиот Отец,

Вести Македонија

Бискупот Стојанов одржа проповед пред почетокот на заседанието на Бискупската конференција на БиХ

Пред почетокот на 77. Заседание на Бискупската Конференција на Босна и Херцеговина, епископот Стојанов одржа пригодна проповед за време на светата Литургија

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ќе присуствува на редовното заседание на Бискупската конференција на Босна и Херцеговина

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс д-р Киро Стојанов во недела 3 ноември 2019 година во попладневните часови се сретна со врхбосанскиот надбискуп и митрополит, кардинал Винко Пуљиќ,

Ватикан Вести

Ангел Господов: Да дозволиме да нѐ менува Исусовиот поглед

Пред денешната молитва Ангел Господов, папата Фрањо се осврна на евангелието од денешната Литургија, концентрирајќи се на ликот на началникот на цариниците Закхеј од Ерихон, кој бил преобразен од Исусовиот

Ватикан Вести

Папата се моли за жртвите во Етиопија

По завршувањето на молитвата Ангел Господов, папата Фрањо истакна дека е ожалостен за насилството врз христијаните во Етиопија

Ватикан Вести

Ангел Господов: Има многу светци луѓе кои живееле во наша близина

На денешниот празник Сите Светии, Папата се спомна на бројните сведоци кои живеат во наша близина, а кој се одраз на Божјата присутност

Ватикан Вести

Папата ги повика верниците да не ја занемарат молитвата на гробовите

Поздравувајќи ги собраните верници на плоштадот Свети Петар во Ватикан, меѓу кои беа и учесниците на “Трката на светиите“, папа Фрањо потсети на значењето на празниците Сите Светии и Задушница

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Христијанството во Европа дојде од Македонија

Коментирајќи го делот од Делата на светите апостоли, папата Фрњо на Генералната аудиенција во среда потсети дека оваа година во мај ја посети  Македонија, затоа на аудиенцијата со голема наклонетост