Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Од денес Радово поседува мошти на Свети Јуда Тадеј и Света Катерина Сиенска

Во недела на 24 ноември 2019 година, во парохиската црква „Свети Пророк Илија“ во Радово Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во заедништво со архиепископот Цирил Васил од Рим служеше света

Ватикан Вести

Папата Фрањо во Тајланд: Потребни се средби и дијалог

На вториот ден од престојот на папата Фрањо во Тајланд, 21 ноември 2019 беше исполнет со богата програма. Уште утрото се сретна во архитектонски интересната палата во седиштето на владата

Вести Македонија

Скопје: Прославен празникот на музичарите

На 22 ноември 2019 година, скопскиот катедрален хор и бендот Агапе го прославија празникот на света Цецилија Римска, заштитничка на музиката и музичарите.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да бидеме ученици мисионери

Во проповедта на Светата Литургија прославена на Националниот стадион во Бангкок, папата Фрањо ги охрабри тајландските католици да излезат на улиците, да бидат ученици мисионери, исто како и првите евангелизатори,

Вести Македонија

Во Радово ќе пристигнат мошти на свети апостол Јуда Тадеј и света Катерина Сиенска

Во недела 24 ноември 2019 година во Радово Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов во заедништво со архиепископот Цирил Васил од Рим ќе служи архиерејска Литургија со почеток во 10.30 часот.

Вера Духовност

Слово за живот, Ноември 2019

„Радувајте се со радосните, и плачете со расплаканите!“ (Рим 12,15)

Ватикан Вести

Папата: Не плашете се да седите на маса со грешниците

Вториот ден од посетата во Тајланд, четврток 21 ноември, папата Фрањо го заврши со свечено евхаристиско славење со повеќе од 60.000 верници на националниот стадион во Бангкок.

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Тајланд

После нешто повеќе од 11 часа, папата Фрањо пристигна на аеродромот во Бангкок, каде беше пречекан од претставници на граѓански и верски власти. Веднаш по неговото пристигнување, тој отиде во

Ватикан Вести

Папата: Младите се новата плодна почва на Бога

Во пораката до учесниците на XX состанок  на одговорните за пасторал со младите во земјите во Латинска Америка и Карибите, што се одржува во Перу, папата Фрањо ги потикна  младите

Ватикан Вести

Папата во базиликата Света Марија Велика се помоли за патувањето во Тајланд и Јапонија

Папата Фрањо ѝ го довери на Дева Марија Апостолското патување во Тајланд и Јапонија, на кое појде вчера вечерта. Во една порака на Твитер побара од верниците да се молат