Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата замина од Јапонија

Папата Фрањо во вторник, 26 ноември 2019 година го заврши своето 32. Меѓународно апостолско патување при што ги посети Јапонија и Тајланд

Ватикан Вести

Млади ќе го советуваат Светиот Престол

Светиот Престол оформи меѓународна советодавна група од 20 млади кои со своите проценки и препораки ќе бидат на располагање на Дикастеријата за лаици, семејство и живот

Ватикан Вести

Папата во Јапонија: Надминете го натпреварувањето заради профит; прифатете го секој живот

За време на светата Литургија служена во Јапонија на стадионот Токио Доме, папата Фрањо поттикна на размислување за нашите секојдневни одлуки за да не бидеме заробени или изолирани во барањето

Ватикан Вести

Папата до јапонските власти: Дијалогот е единственото оружје достојно за човекот

На средбата со претставниците на јапонските власти и дипломатскиот кор папата Фрањо предупреди на мирот кој се гради со праведност и солидарност, на улогата на религијата и на заштитата на

Ватикан Вести

Папата Фрањо пред споменикот на јапонските маченици молеше за прогонетите христијани

Папата Фрањо се молеше пред споменикот на мачениците од Нагасаки и ги спомна христијаните кои денес во многу делови од светот се прогонувани заради верата.

Ватикан Вести

Папата Фрањо до јапонските епископи: Заштитете го животот и евангелизирајте

Во првиот дел од своето патување во Јапонија, папата Фрањо се сретна со епископите на таа земја и бара од нив да промовираат интегрален развој на луѓето, и да се

Ватикан Вести

Папата во Нагасаки апелираше за свет без нуклеарно оружје

Папата Фрањо од Токио во Нагасаки пристигна околу 9.30 часот. Пред споменикот на мирот во сеќавање на жртвите на атомските бомби го пречека мноштво луѓе. Папата се обрати со силни

Ватикан Вести

Света Литургија во Нагасаки: Сочувството е вистинскиот начин за градење историја

Во Нагасаки, папата Фрањо ја славеше првата Света Литургиаја по неговото пристигнување во Јапонија. Од раните од минатото и од искуството на болка доживеано на тоа место, неговиот повик до

Ватикан Вести

Папата Фрањо од Тајланд пристигна во Јапонија

Папата Фрањо пристигна во Јапонија и со тоа го започна вториот дел од неговото 32. Апостолско патување. Првата официјална средба ја имаше со членовите на Јапонската бискупска конференција во Апостолската