Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Букурешт: Тајната на верата е во радоста

На 31 мај 2019 година, на празникот Посета на Блажена Дева Марија, папата Фрањо го предводеше Евхаристиското славење во катедралата „Свети Јосиф“ во Букурешт.

Ватикан Вести

Папата до Православниот Синод: Да одиме заедно за да им помогнеме на браќата да го видат Исус

Треба да одиме заедно со силата на сеќавањето. Не се работи за сеќавање на злото кое е претрпено и нанесено, за осудите и предрасудите кои нѐ затвораат во магичен круг

Ватикан Вести

Папата пристигна во Романија

Папата Фрањо пристигна на 31 мај во Букурешт, првата дестинација од 30 Апостолско патување

Ватикан Вести

Папата отпатува за Романија

Папата Фрањо утрото на 31 мај 2019 година отпатува на своето 30. Апостолско патување надвор од Италија, при што ќе ја посети Романија

Ватикан Вести

Патувањето во Романија Папата го довери на Богородица

Во четврток 30 мај 2019 година во вечерните часови Папата ја посети базиликата Света Марија Велика, каде се помоли пред иконата на Богородица, спасение на римскиот народ

Ватикан Вести

Папата: Литургијата е извор и врв на црковниот и личниот живот

Папата: Литургијата е извор и врв на црковниот и личниот живот По повод 17 меѓународен литургиски симпозиум на тема „Олтарот, неодамнешните наследства и новите прашања,“ Папата на учесниците им испрати

Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо по повод декадата на ОН за семејно земјоделство

Во пораката која ја испрати до ООН за храна и земјоделство (ФАО), а која е објавена на 29 мај 2019 година, Папата изрази надеж дека одбележувањето на декадата на ОН

Ватикан Вести

Папата: Спасението е бесплатен Божји дар

Крштението во Светиот Дух е искуство кое овозможува учество во спасителната и универзална Божја волја.

Вести Свет

Кардинал Фелони: Црквата во Шри Ланка е посетена повеќе од пред нападите

За време на посетата на Шри Ланка, кардинал Филони ја посети христијанската заедница која се оправува од атентатот извршен на Велигден и ја пренесе близината и солидарноста на папата Фрањо

Ватикан Вести

Папата до романскиот народ: Доаѓам кај вас за да одиме заедно

По повод претстојното Апостолски патување од 31 мај до 2 јуни 2019 година во Романија, Светиот Отец упати видео порака: „Веќе ја чувствувам радоста да се сретнам со патријархот и