Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на папата Фрањо за Светскиот ден на мигранти и бегалци

„Не станува само збор за мигрантите“ е насловот на пораката на папата Фрањо за Светскиот ден на мигранти и бегалци, кој оваа година се слави на 29 септември. Мигрантите ни

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Гревот го прави човекот постар, Светиот Дух го подмладува

Тагата не е христијанско однесување. Иако во животот има многу тешкотии, можно е да се надминат и да се оди напред. За тоа е потребен секојдневен дијалог со Светиот Дух,

Вести Македонија

Поклонение во Меѓугорје

Во организација на Радио Марија и во соработка со парохиите од Струмичко – скопската епархија од 23 до 27 мај 2019 година се одржа поклонение во Меѓугорје, Босна и Херцеговина.

Ватикан Вести

Папата до Меѓународниот Каритас: Личностa пред програмата

Црквата е повикана на евангелски жар, а не на „бизнис компромиси“ – рече папата Фрањо во својата проповед на литургиското славење во базиликата во Ватикан, по повод отворањето на 21.

Вести Македонија

Прославен патрониот празник свети Кирил и Методиј во Петралинци

Во четврток, 23 мај 2019 година во предвечерието на празникот Свети Кирил и Методиј во парохиската црква во Петарлинци, Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Струмичко – скопски епарх и Скопски

Ватикан Вести

Светиот Дух нека ја вдахнува Црквата за да биде слободна од световноста

Црквата не смее да биде статична, туку да биде водена од Светиот Дух

Ватикан Вести

Папата именува нов претседател на Папскиот совет за меѓурелигиски дијалог

Монсињор Мигуел Анхел Ајусо Гисот до сега беше секретар на Дикастеријата за меѓурегиски дијалог.

Ватикан Вести

Папата за абортусот: Човечкиот живот е свет и неповредлив

Примајќи ги во аудиенција учесниците на собирот насловен „Yes to life!“, папата Фрањо повторно истакна дека секое дете е дар затоа треба да се прифати, сака и да се грижиме

Македонија

Прославен патрониот празник во Богданци

На патрониот празник на парохиската црква во Богданци, а по повод празникот на светите Кирил и Методиј, Н.В.П. монс – др Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх

Ватикан Вести Македонија

Папата до македонската делагација: Вие сте портата низ која христијанството влезе во Европа

Папата Фрањо на 24 мај 2019 годна во аудиенција ја прими македонската делегација по повод чествувањето на светите Кирил и Методиј, која ја предводеше претседателот на Собранието Талат Џафери. По