Tag "новинари"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо во разговор со новинарите во авионот предупреди за идеологиите во Црквата и светот

Папата Фрањо во разговор со новинарите во авионот на враќање од Монголија зборуваше за Синодата, објаснувајќи дека не станува збор за телевизиска програма, ниту парламентарно собрание. Го објасни и значењето

Ватикан Вести

Папата до новинарите: Помогнете ми да зборувам за Синодата без слогани

Погледнете ја реалноста на фактите, не дозволувајте говорот на омраза да влијае на вас. Ова се дел од приоритетите кон кои папата Фрањо го насочи светот на информациите за време

Ватикан Вести

Папата: Светиот Престол ќе работи на враќање на украинските деца однесени во Русија

Во разговор со новинарите во авионот на враќање од Апостолското патување од Будимпешта до Рим, папата Фрањо зборуваше за прифаќањето; за мирот што се создава со отворање на каналите на

Ватикан Вести

Папата им порача на медиумите да ја „глобализираат“ солидарноста, а не рамнодушноста

Примајќи ги во аудиенција вработените од една католичка италијанска ТВ емисија, папата Фрањо ја изрази својата благодарност за нивната постојана посветеност за ширењето на евангелската порака и ги охрабри да

Ватикан Вести

Папата Фрањо пристигна во Киншаса

Авионот со кој папата Фрањо се упати на Апостолско патување во Африка слета во 14.33 часот во Киншаса, Демократска Република Конго. Во својот вообичаен поздрав до новинарите, за време на

Ватикан Вести

Папата: Комуникацијата со срце може да спречи ескалација на војната

На споменденот на Свети Фрањо од Салес е објавена пораката на папата Фрањо за 57. Светски ден на социјалните комуникации, а ќе се слави во недела пред празникот Педесетница, на

Ватикан Вести

Папата: Три светски војни во еден век, бидете миротворци!

Во авионот на враќање од Бахреин, папата Фрањо зборуваше за Украина и бројните конфликти во светот. Го спомна и неговото пријателство со големиот имам од Ал-Азхар, потоа колку е важно

Ватикан Вести

Папата до новинарите: Црквата не е парламент или корпорација

Примајќи ги во аудиенција новинарите акредитирани во прес-центарот на Ватикан, Папата на двајца од нив им додели високи награди и им се заблагодари на новинарите за „нивната потрага по вистината,

Ватикан Вести

Папата до медиумите и новинарите: „Слушајте!“

„Слушајте“ е насловот на темата што ја избра папата Фрањо за 56. Светски ден на комуникациите, кој ќе се одбележи во 2022 година, соопшти Ватиканскиот прес -центар.

Ватикан Вести

Папата ги повика бразилските новинари да градат мостови

Папата Фрањо минатиот викенд испрати порака до виртуелниот собир на медиумски работници во Бразил, во кој ги повика да ја зајакнат надежта, солидарноста и дијалогот во земјата.