Tag "млади"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Младите се новата плодна почва на Бога

Во пораката до учесниците на XX состанок  на одговорните за пасторал со младите во земјите во Латинска Америка и Карибите, што се одржува во Перу, папата Фрањо ги потикна  младите да го продлабочат своето знаење за Исус Христос.

Ватикан Вести

Мадагаскар: Папата Фрањо во Градот на пријателството

Папата во Мадагаскар го посети „Градот на пријателството“ на хуманитарното здружение Акамасо, пример за солидарност и евангелска љубов кон последните. На таа идеја пред 30 години доаѓа мисионерот отец Педро Опека од Аргентина, со желба на најсиромашните да им обезбеди кров на главата. Вашите крикови – рече Папата, се претворија во песни за надеж за вас и за сите оние кои вас ве гледаат.

Ватикан Вести

Сто илјади млади на бдение со Папата во Мадагаскар

Вториот ден од апостолската посета на папата Фрањо на Мадагаскар заврши со молитвеното бдение со младите во огромниот простор во епархијата Антананариво,  недалеку од главниот град.

Ватикан Вести

Папата до младите: Бидете обединети заради Мозамбик

Сонувајте со другите, никогаш против другите, сонувајте како што сте ја сонувале и подготвувале ова средба, обединети и без пречки – рече папата Фрањо за време на средбата со младите во Мозамбик.

Вести Свет

Во Ирак се одржа „Средба на млади 2019“

Во последните денови беше организирана тридневна средба на млади во Анкавa, предградие на Ербил, во северен Ирак, во организација на Калдејската католичка црква

Ватикан Вести

Папата до младите Парагвајци: Бидете Исусови сведоци меѓу најсиромашните

„Младите, Црквата и општеството“ е темата на Националниот форум на млади, кој се одржа од 23 до 25 август во Асунсион, Парагвај. Со тој настана завршија трите години посветени на младите, коако што беше одредила локалната Црква. На крајот од работата, за време на завршната Литургија е прочитана пораката од папата Фрањо.

Ватикан Вести

Папата до младите Кубанци: Бидете ученици мисионери како другите би можеле да го откријат Исус

Кубанските граѓански власти одбија да дадат дозвола на бискупиите за активности на јавни простори, со исклучок на надбискупијата Сантијаго

Ватикан Вести

Папата до младите од организацијата „Вера и радост“: Живејте ја културата на инклузивност

На 19 јуни 2019 папата Фрањо упати кратка видео порака до младите од Меѓународната организација „Fe y Alegría“ („Вера и радост“), откако во понеделникот на 17 јуни во аудиенција ги прими членовите на управниот одбор.

Ватикан Вести

Папата до младите економисти: Заедно до глобална промена

Папата Фрањо ги повикува младите економисти и претприемачи од целиот свет на средба под наслов „Економијата на Фрањо“ за да промовираат глобална промена на економијата преку заеднички договор.

Вести Свет

Црквата во Пакистан ја прогласи 2020 година за „Година на младите“

Црквата во Пакистан верува дека младите се одговорни за промените во општеството и дека можат да имаат одлучувачка улога во нацијата