Tag "Шпанија"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата се сретна со семинаристите од Севиља

Папата Фрањо, примајќи ги семинаристите од Севиља во аудиенција на 20 април, им се обрати со пригоден говор што беше објавен во изданието на весникот „L`Osservatore Romano“ од 20 април

Ватикан Вести

Папата: Страсната седмица е благодатно време за отворање на нашите срца

Папата Фрањо во вторник 19 март 2024 година им се обрати на братствата во Мерида, шпански град познат по Постојките на Крстниот пат околу античките споменици од римско време. „Запомнете

Вести Свет

Здружение на многудетни семејства започна кампања „Спаси ја планетата, имај повеќе деца“

Здружение на многудетни семејства од Мадрид, започна рекламна кампања во Шпанија за да ја истакне пораката „Спаси ја планетата, имај повеќе деца“. Целта на кампањата е „да ја свртите главата

Ватикан Вести

Прва проповед  во Великиот пост на кардинал Канталамеса: Исус истовремено е Словото и Причеста

Во петокот на 23 февруари 2024 година, кардиналот Раниеро Канталамеса, проповедникот на Папскиот дом, ја одржа првата проповед на Римската курија за Великиот пост во салата Павле VI во Ватикан.

Ватикан Вести

Папата Фрањо испрати телеграма со сочувство до семејствата и жртвите во смртоносниот пожар во Валенсија

Во петокот, на 23 февруари 2024 година, папата Фрањо испрати телеграма со сочувство во која ги изразува своите молитви за жртвите и за сите погодени од пожарот во двете станбени

Ватикан Вести

Папата ги прими членовите на Одборот за изградба на базиликата Светото Семејство во Барселона

Во сабота, 17 февруари 2024 година, папата Фрањо ги прими во аудиенција членовите на Одоборот за изградба на базиликата „Свето семејство“ (Sagrada Familia) во Барселона, која ја проектираше каталонскиот архитект,

Свет

Нов рекорден број ходочесници во Сантијаго де Компостела

Бројот на ходочесниците на Патот на Свeти Јаков постојано се зголемува, а лани достигна речиси половина милион

Ватикан Вести

Папата поттикна на солидарност кон луѓето со несигурна работа

Папата Фрањо испрати порака до учесниците на средбата на Христијанското работничко движење во шпанскиот град Сеговија, повикувајќи ги сите во Црквата да ги придружуваат луѓето кои се борат и се

Ватикан Вести

Папата: Ако спортот ја изгуби аматерската смисла тој станува трговија

Примајќи ги во аудиенција членовите на фудбалскиот клуб Реал Клуб Селта од Виго, Шпанија, Папата ги потсети на крајната смисла на секое натпреварување: кога во светот на спортот не се

Ватикан Вести

Монс. Хозе Кобо Кано е новиот митрополит надбискуп на Мадрид

Папата Фрањо го прифати повлекувањето од служба на митрополит и надбискуп на Мадрид, поднесена од кардиналот Карлос Осоро Сиера, и го именува досегашниот помошен бискуп за нов надбискуп, објави на