Tag "телеграма"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Сочувство на Папата за сообраќајната несреќа во Сенегал

Папата Фрањо во телеграма ја изразува својата близина во врска со трагедијата што се случи во неделата вечерта во Сенегал. Претседателот Сал бара да се преземат мерки за да се

Ватикан Вести

Папата го спомна „мудриот и нежен пастир“, кардиналот Баавобро

Во телеграма со сочувство, папата Фрањо моли за душата на починатиот кардинал од Гана Ричард Куи Баавобро

Ватикан Вести

Сочувство на папата Фрањо: Елизабета Втора, пример за посветеност

Папата Фрањо се спомена на кралицата Елизабета и нејзината неуморно служење за доброто, а во телеграма испратена во четврток вечерта, 8 септември 2022 година, изразува сочувство и вети молитви за

Ватикан Вести

Близина на Папата со аргентинската потпретседателка

Папата Фрањо испрати телеграма во која изразува солидарност со потпретседателката на Аргентина Кристина Фернандез де Кирхнер, која во четвртокот преживеа обид за атентат.

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за смртта на кардиналот Клаудио Хумс

Папата Фрањо изрази сочувство по повод смртта на кардиналот Клаудио Хумс, потсетувајќи на неговата „посветена и ревносна служба“ на Црквата и ангажирање за Амазонија.

Ватикан Вести

Сочувство на Папата за жртвите на одроните во Бразил

Во телеграмата потпишана од државниот секретар кардинал Пиетро Паролин, Папата ја изразува својата близина и ги вети своите молитви за жртвите и исчезнатите во обилните дождови што ја погодија планинската

Ватикан Вести

Папата испрати сочувство по повод бруталното убиство на двете монахињи во Јужен Судан

Папата Фрањо е длабоко ожалостен од веста за „бруталниот напад“ врз група сестри од конгрегацијата „Пресвето Срце Исусово“ во Јужен Судан, во кој беа убиени с. Мери Абуд и с.

Вести Македонија

Епископот Стојанов упати телеграма со сочувство по повод смртта на г-дин Емануеле Ферарио

Повод смртта на г-дин Емануеле Ферарио, основач на Светското семејство на Радио Марија, монс. д-р Киро Стоанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх упати телеграма со сочувство до претседателот

Ватикан Вести

Папата упати тeлеграма со сочувство за падот на украинскиот авион

Папата Фрањо упати телеграма со сочувство по повод падот на украинскиот авион во близина на Техеран

Ватикан Вести

Сочуство на Папата за падот на авионот во Казахстан

Авионот Фокер 100 при полетувањето започнал да ја губи висината, ја урнал бетонската ограда и удрил во една зграда, јавува казахстанскиот Одбор за цивилно воздухоплоство. Папата Фрањо изрази сочуство и