Tag "Светиот Престол"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Кардинал Паролин: Потребно е да се слушнат земјоделците

Ватиканскиот државен секретар, кардинал Пјетро Паролин, одговараше на прашања на новинарите на маргините на настанот по повод 40-годишнината од Договорот за измена на Конкордатот меѓу Италијанската Република и Светиот Престол

Ватикан Вести

Постојаната мисија на Светиот Престол при ОН во Женева со молитвена средба го одбележа Светскиот ден на мирот

Постојаната мисија на Светиот Престол при Обединетите нации и меѓународните организации во Женева ги собра членовите на меѓународната заедница и претставници на различни религии за да размислуваат за скапоцениот дар

Ватикан Вести

Телефонски разговор меѓу Папата и турскиот претседател Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се јавил на папата Фрањо и изрази загриженост за хуманитарната ситуација во Појасот Газа. Директорот на Канцеларијата за печат на Светиот Престол, Матео Бруни, извести

Ватикан Вести

Кардинал Зупи му врачи на претседателот Бајден писмо од папата Фрањо

Канцеларијата за печат на Светиот Престол објави детали за тридневната посета на кардиналот Матео Марија Зупи на Вашингтон како специјален пратеник на папата Фрањо, вклучително и средба со американскиот претседател

Ватикан Вести

Светиот Престол во ОН: Направете сѐ за мир во Украина и безбедност на цивилите

Надбискупот Габриеле Качија, постојан набљудувач на Светиот Престол во Обединетите нации во Њујорк, на 18 јули 2023 година говореше на 88. сесија на Генералното собрание на која се разговараше за

Ватикан Вести

Кардинал Де Мендонса: Католичките универзитети треба креативно да ја прифатат вештачката интелигенција

Префектот на Дикастеријата за култура и образование на Ватикан, кардинал Хозе Толентино де Мендонса, на научниот собир одржан на Католичкиот универзитет „Пресветото Срце Исусово“ во Милано, говореше за иднината на

Вести Македонија

Монсињор Ваховски учествува на Преспа форум за дијалог

Во четврток 15 јуни 2023 година во хотел „Дрим“ во Струга започна третото издание на Преспа форумот за дијалог насловен „Проширено европско семејство до 2030: (не)возможна мисија?” Форумот е во

Ватикан Вести

Папата: Војните можат да се избегнат само ако сме едно човечко семејство

Папата на новите амбасадори кои ги прими за да му ги предадат акредитивните писма им посака во оваа време на предизвици и глобални кризи, да бидат застапници на дијалогот и

Ватикан Вести

Билатерална средба меѓу Светиот Престол и Италијанската Република

На состанокот на делегациите предводени од државниот секретар на папата кардинал Пиетро Паролин и италијанскиот премиер Џорџија Мелони беше истакната потребата од идни разговори за напредокот на работата, со цел

Ватикан Вести

Папата ги укина привилегиите за изнајмување згради кои му припаѓаат на Ватикан

Папата Фрањо нареди укинување на нормите кои дозволуваат бесплатно користење или користење под поволни услови на имот во сопственост на културни институции и тела кои припаѓаат на Светиот Престол.