Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Букурешт: Тајната на верата е во радоста

На 31 мај 2019 година, на празникот Посета на Блажена Дева Марија, папата Фрањо го предводеше Евхаристиското славење во катедралата „Свети Јосиф“ во Букурешт.

Ватикан Вести

Mаченици сведочат дека неправдата го нема последниот збор

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот профил на Твитер на 24 април 2019 година спомна дека мачениците од сите времиња, го сведочат Исусовото воскресение

Ватикан Вести

Молитвената накана за март посветена на прогонетите христијани

Во видео пораката со молитвената накана за месец март која ја објави Папската светска молитвена мрежа, папата Фрањо поттикнува на молитва за прогонетите христијански заедници да ја почувствуваат Христовата близина

Ватикан Вести

Во недела Папата ќе прогласи нови светци – ова би требало да го знаете за нив

Нови светци: Папа Фрањо, во недела на 14 октомври 2018 година во текот на Епископската синода ќе канонизира седум нови светци. Причитајте основни информации за секој од нив.

Ватикан Вести

Папата: Потребен ни е нов евангелизаторски занес

Во говорот на екуменската средба во Женева, Папата истакна дека веродостојноста на Евангелието се наоѓа во одговорот на христијаните во крикот на најслабите и оние во потреба.

Ватикан Вести

Центар на новинарската работа се перифериите, вистината и надежта

Примајќи ја во аудиенција делегацијата од фондацијата која ја промовира меѓународната новинарска награда „Biagio Agnes“, папата Фрањо ја истакна поврзаноста на новинарството со формацијата на луѓето; затоа во центарот на

Ватикан Вести

Христијаните обединети во градењето на мирот

Папата Фрањо за 101 Ден на германските католици: Клучно средство за постигнување на мирот е „нашето христијанско определување во семејството, во нашите училишта и во воспитните институции, но пред сѐ

Ватикан Вести

Папата до неокатехумените: За да навестувате потребно е одрекување

На 5 мај 2018 година, крај универзитетот „Тор Вергата“ папата Фрањо се сретна со членовите на Неокатехуменскиот пат, по повод 50 годишнината од нивното делување во Вечниот град. На оваа

Ватикан Вести

Папата: Свети Хозе де Аничете, момчето кое го избрало светлото Христово

Во црквата Свети Игнациј Лојолски во Рим на 24 април 2014 година папата Фрањо служеше благодарна света Литургија за канонизацијата на Хозе де Анчиете, кој беше прогласен за светец на

Ватикан Вести

Urbi et orbi: Христовото воскресение е вистинска надеж за целиот свет

Папата Фрањо на 1 април 2018 година по светата Литургија на плоштадот Свети Петар во својот традиционален говор „Urbi er orbi – Градот и светот“,