Archive

Врати се на почетна
Вести Македонија

Прославен патрониот празник на Скопската бискупија и Катедрала

На 28 јуни 2019, на празникот „Пресвето Срце Исусово“ заштитник на Скопската бискупија и Kатедралната парохија во Скопје свечената евхаристиска прослава ја предводеше Скопскиот бискуп епарх Струмичко – скопски,  монс.

Ватикан Вести

Папата е длабоко ожалостен за смртта на мигрантите од Салвадор

Бискупите на Соединетите Американски Држави се придружија на папата Фрањо изразувајќи тага за смртта на таткото и неговата двегодишна ќерка, салвадорски мигранти, кои се удавија обидувајќи се да ја преминат

Ватикан Вести

Папата: Недостатокот на храна е одговорност на сите нас

На 27 јуни 2019 година папата Фрањо ги прими учесниците на 41. Генерална конференција на Органиацијата на Обединетите нации за храна и земјоделство (ФАО) и напомена дека искоренувањето на гладот

Ватикан Вести

Папата на капеланите во апостолатот на море им додели исти овластувања како на мисионерите на милосрдието

Мора да се соочиме со прашањата кои премногу често се плод на човечката алчност. Се работи за трговијата со луѓе, присилната работа, прекршувањето на човековите права и работата на многу

Вести Македонија

Најава: Свечен дочек на моштите од Света Фаустина Ковалска во Охрид

Свечениот дочек на моштите на света Фаустина Ковалска ќе биде во недела, на 30 јуни, во 11.00 часот во Католичката црква свети Кирил и Методиј и свети Бенедикт во Охрид.

Ватикан Вести

Папата Фрањо на крајот од Генералната аудиенција потсети на празникот Срце Исусово

Сите ве повикувам да гледате во тоа Срце и да ги имитираат Неговите вистински чувства

Ватикан Вести

Евангелската смисла на „Папските денови на милосрдие“

„Папскиот ден на милосрдна љубов“ го промовира Италијанската епископска конференција во соработка со фондот „Петрова пара“, а се слави на најблиската недела од 29 јуни

Ватикан Вести

Договор помеѓу Римската бискупија и Дикастеријата за лаици, семејство и живот

На 24 јуни 2019 година во Рим е потпишан договор помеѓу Дикастеријата за лаици, семејство и живот и Римската бискупија заради организација на следната Светска средба на семејства која ќе

Ватикан Вести

Во Ватикан започна 30. средба на Кардиналскиот совет

Средбата на папата Фрањо и Кардиналскиот совет ќе се одржува до 27 јуни, а во фокусот на работата е новата Апостолска конституција чиј привремен наслов е „Проповедајте го Евангелието.“