Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со младите од Фондацијата Сколас Окурентес

Папата им се заблагодари на младите момчиња  и девојки ангажирани во фондацијата  Сколас Окурентес за нивното сведошво и креативност. Младите му зборуваа на Папата за своите обврски на факултетот,  кои

Ватикан Вести

Папата: Живејте го Евангелието за да бидете со Христос и со слабите луѓе

На 26 септември папата Фрањо прими во аудиенција 400 членови на Заедницата Емануел кој во 1980 година е основана од група луѓе придружувани од исусовецот отец Марио Марафиоти.

Ватикан Вести

Папата го прими српскиот претседател

Папата Фрањо го прими српскиот претседател Александар Вучиќ во Ватикан во четврток, на 12 септември.

Ватикан Вести

Размислување за харизмите и хиерархијата во Црквата

Од 1 до 4 јули во Бирмингем во Англија се одржа 47 средба на Генералните секретари на европските епископски конференции. Во фокусот на средбата е темата за односот помеѓу хиерархиските

Ватикан Вести

Папата на капеланите во апостолатот на море им додели исти овластувања како на мисионерите на милосрдието

Мора да се соочиме со прашањата кои премногу често се плод на човечката алчност. Се работи за трговијата со луѓе, присилната работа, прекршувањето на човековите права и работата на многу

Ватикан Вести

Папата именува делегат за пасторална грижа за поклониците во Лурд

Папата Фрањо го именува монс Антоан Еруард помошен епископ на Лил во Франција за делегат за пасторална грижа за ходочасниците во светилиштето во Лурд

Ватикан Вести

Папата до романските власти: Вистински цивилизираното општество мисли на најслабите

На 31 мај 2019 година во Претседателската палата во Букурешт Папата им се обрати на романските власти, дипломатскиот кор и претставниците на цивилното општество.

Ватикан Вести

Папата на Литургијата во Букурешт: Тајната на верата е во радоста

На 31 мај 2019 година, на празникот Посета на Блажена Дева Марија, папата Фрањо го предводеше Евхаристиското славење во катедралата „Свети Јосиф“ во Букурешт.

Ватикан Вести

Mаченици сведочат дека неправдата го нема последниот збор

Папата Фрањо во пораката која ја објави на својот профил на Твитер на 24 април 2019 година спомна дека мачениците од сите времиња, го сведочат Исусовото воскресение

Ватикан Вести

Молитвената накана за март посветена на прогонетите христијани

Во видео пораката со молитвената накана за месец март која ја објави Папската светска молитвена мрежа, папата Фрањо поттикнува на молитва за прогонетите христијански заедници да ја почувствуваат Христовата близина