Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата благослови споменик на тема мигранти

„Гостољубивоста не заборавајте ја, бидејќи преку неа некои, и не знаејќи, им укажаа гостопримство на ангели! (Евреите 13,2) е темата на скулптурата на канадскиот уметник Тимоти Шмалц. Сакав уметничко дело,

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Не можеме да останеме рамнодушни пред сиромаштвото на многумина

По повод Светскиот ден на мигранти и бегалци папата Фрањо служеше света Литургија на плоштадот Свети Петар. Да го љубиш својот ближен значи да станеш ближен на сите патници кои

Ватикан Вести

Папата: Во комуникацијата посебно скапоцено е наследството на сеќавањето

„Да можеш да проповедаш и да ти се вреже во сеќавањето. Животот станува историја“ е темата која папата Фрањо ја избра за 54 Светски ден на средствата за социјална комуникација

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Општото добро не може да се одвојува од доброто на секој поединец

Со оглед на општото уверување дека човештвото се наоѓа пред изворедни и потполно нови предизвици, потребни се нови решенија кои ќе можат да се прошират на целото човештво. Тоа го

Ватикан Вести

Папата: Живејте го Евангелието за да бидете со Христос и со слабите луѓе

На 26 септември папата Фрањо прими во аудиенција 400 членови на Заедницата Емануел кој во 1980 година е основана од група луѓе придружувани од исусовецот отец Марио Марафиоти.

Ватикан Вести

Папата Фрањо изрази сочуство за смртта на кардиналот Вилијам Јосиф Левада

Погребните обреди за порнешниот префект на Конгрегацијата за наука на верата, кој почина на 26 Септември 219 година, на 84. годишна возраст, беа спроведени во базиликата Свети Петар, од кардиналот

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Духовната млакост го претвора нашиот живот во гробишта

Осврнувајќи се на првото читање од Книгата на пророкот Агеј на светата Литургија во капелата на Домот Света Марта во четврток 26 Септември 2019 година, папата Фрањо рече дека Господ

Вести Македонија

Завршија духовните вежби за свештениците во Македонија

Со свечена света Литургија на 26 Септември 2019 година во капелата на бискупската резиденција во Скопје, предводена од надбискупот и митрополит Ѓуро Храниќ, завршија овогодинешните духовни вежби

Ватикан Вести

Папата: Мачениците не се вештачки светци, туку вистински победници

За време на Генералната аудиенција папата Фрањо продолжи со серијата катехези за Делата на светите Апостоли во кои евангелистот Лука раскажува за воспоставувањето на ѓаконската служба во Црквата и го

Вести Свет

Филипини: Кардинал Тагле ќе крсти околу 450 сиромашни деца

Во сабота, на 28 Септември, кардинал Луис Антонио Гоким Тагле ќе крсти околу 450 сиромашни деца во Катедралата на Безгрешно зачнување, во главниот град на Филипините