Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Кардинал Барбарин ослободен од обвиненијата

Апелациониот суд во Лион на 30 јануари 2020 година го ослободи кардинал Филипе Барбарин од обвинението за сокривање на злосторство за сексуална злоупотреба на малолетници на подрачјето на Лионската надбискупија

Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Блаженствата се порака за целото човештво

Започнувајќи ја новата низа на катехези за блаженствата, папа Фрањо на Генералната аудиенција објасни како Исус поучува за „новиот“ закон, закон на сиромаштво, благост и милосрдие. Папата ги поттикна верниците

Ватикан Вести

Кардинал Џовани Батиста Ре  е нов декан на Кардиналскиот колегиум

Папа Фрањо ја одобри одлуката на кардиналите од редот на бискупи кои за нов декан на Кардиналскиот колегиум го избраа кардиналот  Џовани Батиста Ре; негов заменик ќе биде кардинал Леонардо

Вести Свет

Азискиот Каритас во борба против корона вирусот

Азискиот Каритас ја поддржува борбата на Кина против ширењето на корона вирусот и во петок на 31 јануари подготвува конференција на националниот Каритас во главниот град на Камбоџа Пном Пен,

Ватикан Вести

Света Марта: ‘Не’ на христијаните без радост, заточеници на формалности

Да не се срамиме да ја изразиме радоста поради средбата со Господ, да не се оддалечуваме од веселбата на народот кој го чуствува Бог близу до себе, истакна папа Фрањо

Ватикан Вести

Папата Фрањо го прими во аудиенција ирaчкиот преседател Бархан Салих

Канцеларијата за печат при Светиот Престол објави дека денес папата Фрањо се сретна со ирачкиот претседател Бархан Салих, кој по тоа се разговара со Папскиот државен секретар Пиетро Паролин и

Вести Свет

Меѓународен ден за сеќавање на жртвите на холокаустот

Вчера се обележуваше 75 годишен јубилеј од ослободувањето од логорот Аушвиц – Биркенау. Европските бискупи објавија изјава во која одлучно го одбиваат антисемитизмот и политичката манипулација со вистината

Ватикан Вести

Ангел Господов: Имајте доверба во Христовото слово, кое го менува светот и срцата

Повикани сме да имаме доверба во Христовото слово, да се отвориме за милоста на Отецот и да дозволиме да нè преобрази милоста на Светиот Дух – рече папата Фрањо. После

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Силата на Словото Божјо води од темнина во светлина

На Првата Недела на Словото Божјо, папата Фрањо вдахнувајќи се од литургиските читања, го истакна почетокот на Исусовото делување, напоменувајќи дека првата Исусова порака до човештвото е: Бог не е

Ватикан Вести

Отец Гонзало Аемилиус нов личен секретар на Папата

Папа Фрањо за свој личен секретар го именува уругвајскиот свештеник, доктор по теологија, Гонзало Аемилиус кој ќе го наследи аргентинскиот свештеник, отец Фабијано Педачи кој беше личен секретар на Папата