Tag "Папата Фрањо"

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Навестувањето на Евангелието секогаш е поврзано со прифаќањето на крстот

Во проповедта на светата Литургија со посвета на миро која ја славеше во ватиканската базилика, Папата истакна дека часот на навестувањето на радоста и часот на прогонот „одат заедно“; за

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Свети Јосиф – пример кој свештениците треба да го наследуваат

Во говорот кој им го даде на свештениците од Белгискиот папски завод кои ги прими во аудиенција, папата Фрањо за пример им го даде свршеникот на Марија за да ја

Ватикан Вести

Папата во Ирак се сретна со таткото на малиот Алан Курди

„Папата – објасни Бруни, се задржа со него во долг разговор и со помош на преведувачот слушаше за болката на таткото кој страда заради загубата на семејството и го изрази

Ватикан Вести

Папата во Ирак: Доаѓам како поклоник на мирот во името на Христос, Кнезот на мирот

Обраќајќи им се на властите и граѓанското општество, Поглаварот на Католичката црква ја истакна важноста на солидарноста и заедничките напори на сите компоненти на општеството за градење мир, што бара,

Ватикан Вести

Програма за Апостолското патување во Ирак

Ви го претставуваме распоредот за Апостолското патување на Светиот Отец Фрањо во Ирак од 5 до8 март 2021 година.

Ватикан Вести

Апел на Папата за населението во Јемен

Наговорот на Папата по молитвата Ангел Господов на празникот Света Богородица Марија

Ватикан Вести

Папата Фрањо упати писмо до либанскиот народ: Не губете надеж во мирот

Папата Фрањо по повод празникот Божиќ испрати писмо до антиохиско маронитскиот патријарх Бехари Бутрос Раи во кое на Либан му изрази близина и охрабрување. Погледнете ја величественоста на вашите кедри,

Ватикан Вести

Папата Фрањо на Бадник: Од вечерва сите се мои браќа

Светиот Отец на Бадник 24 декември 2020 година ја предводеше Полноќната света Миса во ватиканската базилика Свети Петар во апсидата зад главниот олтар.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Каде нема единство, Го нема Господовиот Дух

Во пораката по повод 30 години добротворни концерти под наслов „Повик на добрината“ во корист на делувањето на Словенскиот Каритас, папата Фрањо им посака тие иницијативи да ја покажуваат меѓусебната

Ватикан Вести

Папата го прими римскиот лутерански пастор

Во петок 10 јануари, папата Фрањо го прими во приватна посета римскиот лутерански пастор Мајкл Џонас. Поводот на полачасовниот разговор со Светиот Отец беше претстојната Молитвена осмина за единство на