Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Ангел Господов: Да слушнеме кога Бог чука на вратата на нашето срце

Денес започнува новата литургиска година – рече папата Фрањо пред молитвата Ангел Господов на 29 ноември 2020 година на плоштадот Свети Петар. Говорот на папата го пренесуваме во целост.

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Да се разбудиме од сонот на просечност и рамнодушност

На Првата недела од Адвент, 29 ноември 2020 година, папата Фрањо ја предводеше светата Литургија во базиликата Свети Петар со кардиналите именувани на редовниот конзисториум, кој се одржа во саботата

Вести Свет

Светиот Престол загрижен за состојбата со странските работници во lockdown

Постојаниот набљудувач на Светиот Престол при Обединетите нации надбискупот Иван Јурковиќ во говорот пред Меѓународната организација за миграција во Женева на 26 ноември изрази загриженост заради состојбата со затворањето заради

Ватикан Вести

Папата се моли за населението во Средна Америка

По молитвата Ангел Господов на 29 ноември 2020 година, папата Фрањо ја искажа неговата близна со настраданите од ураганите во Средна Америка и посака добар од во времето на адвент.

Ватикан Вести

Папата Фрањо со новите кардинали го посети почесниот папата Бенедикт XVI

Папата Фрањо заедно со единаесете нови кардинали го посети почесниот папата Бенедикт XVI по одржаниот конзисториум во сабота 28 ноември.

Ватикан Вести

Папата по седми пат креира нови кардинали

Светиот Отец креира 13 нови кардинали од 8 земји за време на конзисториумот во базиликата Свети Петар, кој се одржа во сабота 28 ноември 2020 година, соопшти Канцеларијата за печат

Вера Духовност

Размислувања за Божиќниот пост – недела 29 ноември 2020 година

Читање на светот Евангелие според Марко 13,33-37 Внимавајте, бидете будни и молете се, оти не знаете кога ќе настане времето. Како човек, кој заминувајќи, ја остава куќата своја и им

Вера Духовност Колумни

Божиќен пост: Додека патуваме кон Вителеем

Влегуваме во периодот на Божиќниот пост или ако сакате времето за подготовка за големиот празник Рождество Христово. Овој пост е еден од четирите големи постови кои ги има Црквата, покрај

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Каде нема единство, Го нема Господовиот Дух

Во пораката по повод 30 години добротворни концерти под наслов „Повик на добрината“ во корист на делувањето на Словенскиот Каритас, папата Фрањо им посака тие иницијативи да ја покажуваат меѓусебната

Ватикан Вести

Одење во Божиќниот пост во знакот на енцикликата Лаудато си

Папата Фрањо преку видео порака им се заблагодари и ги охрабри младите од Салезијанскиот универзитетски институт во Венеција и Верона кои заедно со својата универзитетска радио станица Кубе Радио, сакаат