Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Генерална аудиенција: Црквата не е здружение или партија, туку дело на Светиот Дух

На Генералната аудиенција во среда 25 ноември 2020 година папата Фрањо зборуваше за првата христијанска заедница опишана во Делата на Светите Апостоли, која живее и „опстојува во молитвата“. Нема црковност

Ватикан Вести

Папата Фрањо се моли за покојниот Марадона

Поглаварот на Католичката црква, папата Фрањо, реагираше на смртта на неговиот сонародник, легендарниот аргентински фудбалер Диего Армандо Марадона, кој почина од срцев удар на 60-годишна возраст во среда 25 ноември

Ватикан Вести

Твитер порака на Папата: Мора да сториме многу повеќе за достоинството на секоја жена

По повод на Меѓународниот ден за борба против насилството врз жените папата Фрањо упати Твитер порака

Ватикан Вести

Папата: Во ова тешко време Адвентот е голема надеж

Поздравувајќи ги верниците на различни јазици, на крајот од Генералната аудеинција во среда 25 ноември 2020 година, папата Фрањо ги повика да посветат време на молитвата, вдахновени од седмиците кои

Ватикан Вести

Папата Фрањо се заблагодари на здравствените работници

Светиот Отец на 21 ноември испрати видео порака во која изрази благодарност на аргентинските здравствени работници за нивното несебично служење на болните за време на пандемијата од „Ковид-19“.

Вести Свет

Танзанија: Каритас не е невладина организација

Надбискупот на Дар-ес-Салаам и претседател на Каритас Танзанија Јудa Тадеус Руваичи на отворањето на неодамнешната Генерална средба на Каритас Танзанија се осврна на целта на Каритас.

Вести Свет

Порака на Италијанските епископи за Божиќниот пост

Епископската конференција на Италија на 24 ноември објави порака за Божиќниот пост во која ги повикува верниците во пандемијата на коронавирусот на нов занес на живеење на верата во предбожиќното

Ватикан Вести

Папата одобри осум декрети за чуда и херојски крепости

Папата Фрањо на 23 ноември го прими новиот префект на Конгрегацијата за прогласување на свети, бискупот Марчело Семераро и одобри осум декрети за чуда и херојски крепости, вклучувајќи 127 Шпанци

Ватикан Вести

Американски кошаркари го информираа Папата за нивната борба против расизмот

Папата Фрањо на 23 ноември во Ватикан прими делегација американски кошаркари, претставници на Националната асоцијација на кошаркари (НБПА).

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Имав три „ковид“ ситуации во мојот живот – болест, Германија и Кордоба

Ватикан њуз пренесува делови од книгата „Да се вратиме на нашите соништа“, која папата Фрањо ја напиша со новинарот Остин Ајвери, а во книжарниците ќе пристигне во декември. Дел од