Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Статистичка анализа за бројот на свештеници во светот

Новиот Годишник на Централната канцеларија за црковна статистика покажува дека бројот на свештеници во Африка и Азија постојано се зголемува, пренесува Ватикан њуз.

Ватикан Вести

Ангел Господов: Исус нѐ учи на логиката на близина

Папата Фрањо во недела 22 ноември 2020 година пред молитвата Ангел Господов на плоштадот Свети Петар, се присети на евангелскиот дел за Страшниот суд во кој се вели дека ќе

Ватикан Вести

Папата потсетува на неизлечените рани од земјотресот во Ирпинија

По завршувањето на молитвата Ангел Господов на 22 ноември 2020 година папата Фрањосе присети на земјотресот што го погоди италијанското население во Кампанија и Базиликате пред 40 години и повика

Ватикан Вести

Кардинал Турксон упати порака по повод Светскиот ден на рибарството

По повод Светскиот ден на рибарството, кој беше одбележан на 21 ноември, префектот на ватиканската Дикастерија за целосен човечки развој, кардинал Турксон, испрати порака за актуелните предизвици на оваа гранка

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Итно ни е потребен поинаков економски модел, сегашниот е неодржлив

Во саботата, на 21 ноември 2020 година, Светиот Отец го затвори меѓународниот виртуелен состанок со млади претприемачи, нагласувајќи ја потребата од итно преминување во поинаков економски модел за да и

Ватикан Вести

Папа: Ковидот влева страв, помогнете му на светот да не се затвора

Папата Фрањо на 20 ноември 2020 година ги прими во аудиенција членовите на Папската латиноамериканска богословија, повикувајќи ги да работат на „заздравување на светот од големото зло што го измачува:

Ватикан Вести

Телеграма на сочувство на кардиналот Кох за смртта на патријархот Иринеј

Српскиот патријарх почина на 20 ноември во воената болница Карабурма во Белград на 90-годишна возраст.

Вера Духовност

Седум работи кои мора да ги знаете за ангелите чувари

Ангелите не се дебелкасти херувими кој на облаците свират со харфа, туку силни духовни суштества кои се борат за твојата душа. Еве како да избегнеме погрешни верувања за ангелите чувари.

Вести Свет

Почина поглаварот на Српската православна црква патријархот Иренеј

Во петок, 20 ноември 2020 година, во 07:07 часот, во Ковид болницата при Воената болница „Карабурма“ во Белград, се упокои во Господа Неговата Светост Архиепископот Пеќски, Митрополит Белградско-Карловски и Патријарх

Вести Свет

Против христијаните во Европа во 2019 направени речиси 600 злосторства од омраза

Организацијата за безбедност и соработка на Европа во понеделникот на 16 ноември објави податоци за направени злосторства од омраза кон христијаните во Европа во текот на 2019 година, објави Catholic