Archive

Врати се на почетна
Вести Свет

Монах од Австралија добитник на престижната награда за зачувувањето на јазиците на Абориџините

Австралиската Епископска конференција на 27 јули соопшти дека брат Стеве Морели е добитник на најважното австралиско признание ,,Patti-Dawes“ за учење други јазици освен англискиот.

Вести Свет

Светскиот ден на борба против трговија со луѓе. Твитер пораката на папата Фрањо. Ангажирањето на с. Еугенија Бонети

На Светскиот ден посветен на борбата против трговијата со луѓе, папата Фрањо преку својот профил на Твиетр испрати порака во која повикува на молитва и одговор на крикот за помош

Ватикан Вести

Папата се сретна со поклоници од Папуа Нова Гвинеја

Во вторник 30 јули 2019 година папата Фрањо во Домот Света Марта во Ватикан прими поклоници од Папуа Нова Гвинеја, кои беа предводени од отец Мартин Прада, мисионер и нивен

Ватикан Вести

Папата Фрањо ненадејно посети монахињи во Рим

Во недела 28 јули 2019 година, папата Фрањо ненајавено ја посети чесната сестра од монашката заедница Ќерки на милосрдието во „Casa Regina Mundi” во Рим, објави на 20 јули на

Ватикан Вести

Папата: Потребно е да се ослободат жените од ропството на проституција

Папата Фрањо напиша предговор за книгата „Распнати жени“, за срамната трговија со луѓе, чии сведоштва од улиците ги донесува дон Алдо Буонаиуто од Заедницата Свети Иван XXIII. Книгата е објавена

Ватикан Вести

Папата e ожалостен за бродоломот во Медитеранот

Во пладневното обраќање за време на молитвата Ангел Господов папата Фрањо упати апел до меѓународната заедница да ја гарантира безбедноста на мигрантите и да се преземе сѐ таквите трагедии да

Вести Македонија

Да тежнееме високо: Европско Маријаполи на Доломитите

Вкупно 2650 луѓе од 38 европски и неевропски земји се собраа во Тонадико и долината Примиеро на недопрените Доломити, каде што пред 70 години – во 1949 година Кјара Љубиќ

Ватикан Вести

Папата: Истрајте во молитвата со детска доверба во Бог Отецот

Размислувајќи за евангелието од неделната Литургија во кое Исус ги учи учениците да ја молат молитвата „Оче наш“, при што папата Фрањо поттикна на молитва без престанок како би влезеле

Ватикан Вести

Почесниот папа Бенедикт XVI го посети Кастел Гандолфо

Кастел Гандолфо, светилиштето на Мадона дел Туфо во местото Рока ди Папа, бискупската курија во Фраскатиј – се местата кои, на покана на епископот Рафаел Мартинелиј, на 25 јули попладне

Ватикан Вести

Нови жртви на мигранти во либиските територијални води

Треба итна акција за да се гарантира ефикасна потрага и спасување на море и евакуација од Либија на сите луѓе кои се обидуваат да побегнат; само така ќе спречиме нови