Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Родители и деца поддржувајте дружејќи се со Евангелието

Денес, на празникот на Светото назаретско семејство, папата Фрањо обраќајќи се на верниците собрани на плоштадот Свети Петар, на почетокот на пладневниот наговор напомена дека поимот „свето“ тоа семејство го

Колумни

Понтификатот на папата Фрањо во 2019 година

Оваа 2019 година за папата Фрањо беше многу интензивна со голем број патувања и лични средби, но со само една цел – да се навести добрата вест за Божјото милосрдие

Вести Свет

Јужен Судан: Народот се надева на посетата на папата Фрањо

Тоа е уште еден повод за надеж за посета на папата Фрањо и англиканскиот примас Велби на Јужен Судан – рече фрањевецот отец Федерико Гандолфи, мисионер во Јоба, зборувајќи за

Ватикан Вести

Папата до младите: „Бидете секогаш подготвени за нови заминувања и сведочење

Папата Фрањо им упати порака на учесниците на 42. екуменска новогодишна средба на млади која започна на 28 декември во Вроцлав, на југозападот на Полска. Како и секоја година ја

Вести Македонија

Во Петралинци започна прославата 90 години постоење на Католичката црква

Со благослов на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и Струмичко – скопски епарх, на 29 декември 2019 година, со света Литургија беше отворена Јубилејната година по повод 90

Ватикан Вести

Сочуство на Папата за падот на авионот во Казахстан

Авионот Фокер 100 при полетувањето започнал да ја губи висината, ја урнал бетонската ограда и удрил во една зграда, јавува казахстанскиот Одбор за цивилно воздухоплоство. Папата Фрањо изрази сочуство и

Ватикан Вести

Празникот на свети Стефан – прогонети 245 милиони христијани

На ден кога Црквата го слави празникот свети Стефан, првомаченик, потребно е да се сетиме на многу големиот број луѓе кои поради својата христијанска вера и денес се прогонувани во

Вести Свет

Папата на празникот Свети Стефан: Победа на љубовта над омразата, животот над смртта

Папата Фрањо во четврток 26 декември, на празникот Свети Стефан Првомаченик, ја предводеше молитвата Ангел Господов со ходочасниците собрани на плоштадот Свети Петар во Ватикан

Ватикан Вести

Папата, Џастин Велби и Џон Чалмерс објавија заедничка порака до водачите на Јужен Судан

Папата Фрањо, англиканскиот примас и поранешниот модератор на Презвитеранската црква на Шкодска испратија заедничка честитка за Божиќ и Нова година до претседателот на Јужен Судан, Салва Кир Мајрдит и до

Вести Свет

Заедничка божиќна порака на поглаварите на Црквите во Ерусалим

Соочени со бројните облици на гревови на кои робува нашето човештво, меѓу кои се војната и неправдата, отуѓеноста и угнетувањето, уништувањето и претераниот конзумизам, патријарсите и поглаварите на Црквите во