Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Папата: Како Јосиф да Му веруваме на Бог и во неговата логика која изненадува

Токму тоа непоколебливо верување во Бог му овозможи да ја прифати таа, човечки гледано, тешка и, во одредена смисла, неразбирлива ситуација. Јосиф во верата сфаќа дека детето зачнато во утробата

Вести Македонија

Бискупот Стојанов ги прими богопосветените лица

На 23 декември 2019 година, Богопосветените лица од градот Скопје го посетија Скопскиот бискуп и Струмичко – скопскиот епарх монс. д-р Киро Стојанов и во таа прилика му ги честитаа

Ватикан Вести

Папата Фрањо: Играта со децата е многу важна

Папата се сретна со децата која се лекуваат на педијатриската амбуланта „Света Марта“.  По божиќната приредба која за него ја подготвија децата, Светиот Отец се обрати на монахињите и волонтерите,

Ватикан Вести Колумни

Понтификат во движење, по патиштата на светот

Папата Фрањо во 2019 година одржа седум меѓународни апостолски патувања во 11 земји. Тоа е понтификат во движење, кој во центар ја става географската и егзистенцијалната периферија

Ватикан Вести

Папата Фрањо се сретна со членовите на Римската курија

Папата на членовите им посака за Божиќ, празникот Рождество Христово, на Римската курија, цитирајќи го свети Џон Њуман кардинал, „да ги најде слични на Оној кој во ова време за

Ватикан Вести

Папата го прифати одрекувањето на кардинал Анџело Содано на местото декан на Кардиналскиот колегиум

Во сабота, на 21 декември 2019 година, папата Фрањо го прифати одрекувањето од службата на кардинал Анџело Содано на местото декан на Кардиналскиот колегиум кој го отстапи заради својата возраст

Ватикан Вести

Папата до амбасадорите: Изградете поправеден свет

Вонредни и ополnномоштени амбасадори на Сејшелските Острови, Мали, Андора, Кенија, Латвија и Нигер му ги врачија акредитивните писма на папата Фрањо кој ги поттикна да се ангажираат за општото добро

Ватикан Вести

Папата: Вика во небото употребата на религијата за поттикнување омраза

На 20 декември 2019 година, папата Фрањо го прими во аудиенција Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш. На крајот заедно снимија видео порака

Ватикан Вести

Папа: Сите сме одговорни за животот на ближниот, Бог од нас ќе бара сметка

Папата Фрањо во Ватикан се сретна со бегалците кои неодамна од островот Лезбос дојдоа во Рим, обраќајќи им се забележа дека поради неправда многу мигранти се присилени да ја напуштат

Ватикан Вести

Света Марта: Да му благодариме на Господа за дарот на спасение

Господовата благодат може да промени сè и ние секогаш мора да бидеме подготвени за тоа – истакна папата Фрањо за време на светата Литургија во четврток 19 декември 2019 година,