Archive

Врати се на почетна
Ватикан Вести

Порака на Папата Фрањо Urbi et orbi – на градот и светот

Во божиќната порака, упатена пред благословот Urbi et orbi, на градот и светот, во среда 25 декември 2019 година, папата Фрањо истакна дека светлото на Детето кое вечерва се роди

Ватикан Вести

Папата повика на доверба во Љубовта Божја

На Бадник, 24 декември, папата Фрањо ја предовдеше божиќната Литургија во базиликата Свети Петар во концелебрација на кардинали и епископи од Римската курија

Вести Македонија Проповеди

Божиќна порака на Н.В.П. монс. д-р Киро Стојанов

„И ти, Витлееме, земјо Јудина, по ништо не си помал меѓу владетелствата Јудини; зашто од тебе ќе излезе Водач Кој ќе го пасе Мојот народ – Израил!“ (Мт 2,6; Мих5,1)

Вести Македонија

Бискупот Стојанов: Ова Дете ги обединува луѓето

Во вторник, 24 декември 2019 година свечената полноќна света Миса, во катедралата Пресвето Срце Исусово во Скопје ја предовдеше Скопскиот бискуп и Струмичко скопски епарх монс. др. Киро Стојанов во

Вести Македонија Проповеди

(Видео) Божиќна честитка на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, монс. Киро Стојанов

Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх по повод празникот Рождество Христово упати честитка, која Католици.мк ја пренесува во целост

Вести Македонија

Проповед на Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх монс. д-р Киро Стојанов за време на Божиќната светата Литургија

Ја пренесуваме проповедта на бискупот Стојанов за време на светата Литургија по повод празникот Рождество Христово во Скопската катедрала 

Вести Свет

Тага во халдејската заедница заради откажувањето на полноќната Миса во Багдад

Халдејскиот патријарх, кардиналот Луис Рафаел I Сако, во разговор за Радио Ватикан, рече дека станува збор за одлука која се однесува само на халдејската заедница, а е донесена за да

Вести Свет

Светата Земја: На христијаните од појасот Газа им е дозволен премин во Ерусалим и Витлеем

На 22 декември, Израел одлучи на христијаните од Појасот Газа да им одобри дозоли за да можат да одат на Божиќ во Ерусалим и Витлеем, на Западниот Брег. Израелските власти

Вести Македонија

Денес според Грегоријанскиот календар е Бадник, ден пред големиот христијански празник Божиќ

По повод празнувањето на Рождеството Христово, Н.В.П. монс. Киро Стојанов Скопскиот бискуп и Струмичко – скопски епарх, упати божиќна честитка посакувајќи на сите христијани, во годината кога нè посети Христовиот

Вести Свет

Аргентина: Порака на епископите за заштита на животот

Аргентинските епископи изразија загриженост заради Протоколот за прекин на бременоста со кој на девојките од 13 години им е овозможено абортус дури и без родителска согласност, и заради воведувањето на